W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Podczas szczytu w Warszawie w 2016 r. NATO potwierdziło, że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony NATO, uznając cyberprzestrzeń za obszar działań militarnych. W odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem nowych technologii Ministerstwo Obrony Narodowej, podobnie jak nasi sojusznicy, konsoliduje potencjał i zasoby jednostek resortu ON, które realizują zadania na rzecz zapewnienia Polakom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

cyber_mil_pl_MON

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to nowy, specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych, odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej  domenie operacyjnej, jaką jest cyberprzestrzeń.  Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają zdolności do realizowania pełnego spektrum działań - od obronnych, przez rozpoznawcze, po ofensywne.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają w resorcie obrony narodowej za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów teleinformatycznych.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni w swojej strukturze posiadają 12 podporządkowanych jednostek wojskowych, w tym dwie specjalistyczne jednostki działań w cyberprzestrzeni: „A” w Białobrzegach i „B” w Gdyni. Ich głównym celem jest prowadzenie działań w cyberprzestrzeni w trzech wymiarach: defensywnych, rozpoznawczym i ofensywnym. W 2024 roku rozpoczęło się formowanie trzeciej jednostki działań w cyberprzestrzeni „C” we Wrocławiu. W trakcie formowania jest także Jednostka Wsparcia Działań w Legionowie. 

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni mają w swojej strukturze także: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami (WBZC), Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia (CWSD), Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni (CZC) i sześć Regionalnych Centrów Informatyki (RCI) – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie.  Obecnie w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni służy i pracuje ponad 6,5 tysiąca żołnierzy i pracowników.

Kluczowymi zadaniami Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego całego resortu, prowadzenie badań, projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni prowadzą też działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają za dostarczanie usług teleinformatycznych całym Siłom Zbrojnym. W czasie rzeczywistym odpowiada za organizowanie, utrzymywanie i monitorowanie sieci i systemów, zarówno jawnych oraz niejawnych. Kluczowe systemy kadrowe, finansowe czy logistyczne zostały utworzone i są administrowane przez specjalistów ze struktur Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Zadaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest też zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zespołu CSIRT MON (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego). CSIRT MON monitoruje sieci resortu obrony narodowej w trybie 24/7 oraz realizuje zadania w zakresie ochrony i obrony polskiej cyberprzestrzeni.

Dowódcą Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest gen. dyw. Karol Molenda.

{"register":{"columns":[]}}