Pierwsza lekcja BIZ MEiN - Steve Wozniak
04.10.2023
Od września 2023 r. wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych w całej Polsce uczą się przedsiębiorczości, zarządzania finansami i rozwijają kompetencje menedżerskie w ramach nowego przedmiotu - biznes i zarządzanie.
Innowacyjna na skalę światową formuła przedmiotu oparta jest na studium przypadku, pracy projektowej i możliwości korzystania z wiedzy i doświadczeń kilkuset polskich mentorów i przedsiębiorców, którzy zgłosili gotowość do wzięcia udziału w zajęciach lekcyjnych z młodzieżą. Nowy, praktyczny wymiar nauczania ma pomóc uczniom w nabyciu kluczowych kompetencji: współpracy, komunikacji oraz prowadzenia projektów zespołowych. Podczas pierwszej lekcji BIZ MEiN współzałożyciel firmy Apple, Steve Wozniak, dzielił się swoim doświadczeniem i przekazał uczestnikom szereg bezcennych porad na temat prowadzenia własnego biznesu oraz rozwoju kluczowych umiejętności. Moderatorem rozmowy była Justyna Orłowska, która jest inicjatorką wprowadzenia przedmiotu do szkół ponadpodstawowych.
Pierwsza lekcja
Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech zapraszają na specjalną pierwszą lekcję BIZ, której gościem był znakomity menedżer, przedsiębiorca i mentor Steve Wozniak, gigant z Doliny Krzemowej, współzałożyciel Apple - jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw technologicznych na świecie. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024 przedmiot biznes i zarządzanie pojawił się na stałe w planie lekcji 532 tyś. uczniów szkół ponadpodstawowych w całej Polsce.
Biznes i zarządzanie to nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych. Nad jego kształtem pracowaliśmy przez ostatnie 1,5 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki wraz z Centrum GovTech po to, aby wynieść go na wyższy, praktyczny poziom. Poziom, który sprawi, abyście [uczniowie] po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej mieli chęć, aby założyć biznes, stać się menedżerami lub uczestnikami różnych projektów, które wymyślicie. Każda kompetencja w zespole jest kluczowa, bo każdy z Was ma swoje supermoce
- mówiła Szefowa GovTech Justyna Orłowska.
Ponad 50 uczniów z warszawskiego liceum ogólnokształcącego otrzymało niepowtarzalną szansę i wzięło udział w zajęciach, podczas których usłyszało inspirującą historię opartą na doświadczeniu amerykańskiego inżyniera i przedsiębiorcy informatycznego.
Gdy masz pomysł na biznes, musisz znaleźć ludzi, którzy będą chcieli to zrobić razem z Tobą, aby odnieść prawdziwy sukces. Nie da się tego zrobić samemu. By start-up odniósł sukces potrzebujesz trzech elementów, a rzadko ma je jedna osoba - czasem dwie, czasem trzy: zacięcie biznesowe, umiejętności marketingowe, myślenie problemowe. Trzy dyscypliny - biznes, marketing, inżynieria. Od samego początku muszą ze sobą ściśle współpracować
- mówił do uczniów Steve Wozniak.
Steve Wozniak jest współzałożycielem firmy Apple, która w znaczący sposób ukształtowała branżę technologiczną za sprawą stworzenia komputerów osobistych Apple I, II i Macintosh. Światowej sławy inżynier polskiego pochodzenia jest również doskonałym mówcą i filantropem, który dzielił się podczas pierwszej lekcji BIZ MEiN z uczniami swoim doświadczeniem zdobytym podczas tworzenia gigantycznego przedsiębiorstwa i przedstawił swoje eksperckie spojrzenie na temat wartości, kreatywności, innowacji, przedsiębiorczości i wspierania edukacji STEM.
Wierzcie w siebie. Bądźcie pewni siebie. Wierzcie w to, że jesteście dobrzy i róbcie rzeczy, które kochacie robić. Podążajcie za swoim sercem
- apelował do młodzieży Woz.
Cała lekcja BIZ z udziałem Steve'a Wozniaka w formie video oraz podcast dostępna jest na stronie internetowej www.gov.pl/biz.
Biznes i zarządzanie
W ramach przedmiotu biznes i zarządzanie, uczniowie szkół ponadpodstawowych kontynuują naukę z zakresu przedsiębiorczości, rozwijając przy tym umiejętności praktyczne związane z zarządzaniem, finansami osobistymi i zdobywając wiedzę o rzeczywistych zjawiskach gospodarczych.
Przedmiot powstawał w blisko dwuletnim, otwartym dialogu ze środowiskiem szkolnym: nauczycielami, uczniami oraz biznesem, lokalnymi przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i edukatorami.
Ważnym elementem nowego programu jest nacisk na przekazywanie praktycznej wiedzy oraz na jak najlepsze przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym. W zakresie podstawowym uczniowie poznają zagadnienia związane z funkcjonowaniem gospodarki rynkowej, finansami, rynkiem pracy i przedsiębiorstwem. Treści kształcenia zakresu rozszerzonego są pogłębieniem problematyki zakresu podstawowego.
Zgodnie z zapisami podstawy programowej BIZ wymaga korzystania w procesie kształcenia z nowoczesnych metod nauczania i materiałów edukacyjnych wykorzystujących nowe technologie i narzędzia cyfrowe. Zalecane formy pracy, metody i techniki kształcenia to: praca zespołowa, realizacja zadań metodą projektów, analiza rzeczywistych doświadczeń polskich firm i elementy grywalizacji.
Główne założenia przedmiotu obejmują rozwijanie kompetencji przyszłości - umiejętności współpracy, komunikacji, czy też kreatywnego i innowacyjnego podejścia do rozwiązywania problemów. Metody kształcenia uwzględniające projekty zespołowe, studia przypadków biznesowych, symulacje i wizyty studyjne u lokalnych przedsiębiorców pozwalają uczniom zdobywać praktyczne doświadczenie i umożliwiają im wcielanie się w rolę przyszłych przedsiębiorców.
Baza case study, baza mentorów i przedsiębiorców - nabór trwa
Wysokiej jakości kształcenie, nastawione na wykorzystanie nowoczesnych metod edukacji, nie jest możliwe bez wsparcia przedsiębiorców - ekspertów w dziedzinie biznesu. Udział mentorów w lekcjach biznesu i zarządzania to szansa dla uczniów na zmianę perspektywy, naukę poprzez doświadczenie i zyskanie praktycznych umiejętności. By umożliwić połączenie praktyków ze środowiskiem szkolnym, od kwietnia tworzymy dedykowaną temu bazę, do której wciąż można się zgłaszać.
Z pomocą przedsiębiorców stale powiększamy także zbiór case study, stanowiący podstawę pracy uczniów w ramach przedmiotu. Uczenie się przez analizę z życia wziętych przykładów i wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań skomplikowanych problemów biznesowych, doskonale rozwija kreatywność i wpływa na nieszablonowe myślenie.
Nabór wciąż jest otwarty - zachęcamy mentorów i przedsiębiorców do aplikacji oraz dzielenia się własnymi doświadczeniami pod linkiem: www.gov.pl/biz/baza-case-study-i-baza-mentorow.
Materiały dla nauczycieli
W ramach wsparcia metodycznego udostępniony został szereg bezpłatnych materiałów przygotowanych z myślą o nauczycielach biznesu i zarządzania. Stanowią one solidne wsparcie w efektywnym nauczaniu nowego przedmiotu. Interaktywna forma proponowanych treści i ich dostępność czynią naukę przedsiębiorczości atrakcyjniejszą i pomagają utrzymać zaangażowanie uczniów na wysokim poziomie. Materiały dostępne są na stronie www.gov.pl/biz, a ich baza jest stale poszerzana.
Na stronie internetowej znajdują się m.in. materiały edukacyjne: scenariusze lekcji, materiały ćwiczeniowe, narzędzia pracy projektowej, interaktywne szkolenia dla nauczycieli zakończone certyfikatami oraz pomoce symulacyjne. Wszelkie materiały mają charakter bezpłatny i będą na bieżąco aktualizowane: www.gov.pl/biz/materialy-edukacyjne.
Udostępnione zostały również materiały zawierające studium przypadku, a więc prawdziwe historie polskich przedsiębiorstw, które wprowadzają w każdy z rozdziałów podstawy programowej przedmiotu. Do każdego przykładu dołączony został krótki film, scenariusz lekcji oraz materiał ćwiczeniowy. Wszystkie materiały dostępne są na stronie: www.gov.pl/biz/studium-przypadku.