W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada do Spraw Polaków poza Granicami Kraju

Rada do Spraw Polaków poza Granicami Kraju

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ od 2016 r. zapewnia obsługę administracyjną i kancelaryjną Rady do Spraw Polaków poza Granicami Kraju, która jest organem administracji publicznej rozpatrującym odwołania od decyzji w sprawie przyznania, odmowy przyznania, przedłużenia ważności, odmowy przedłużenia ważności i unieważnienia Karty Polaka. Rada jest także:

  • organem wyższego stopnia w rozumieniu Ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego,
  • organem właściwym w sprawach wznowienia postępowania, uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności wydanych przez siebie decyzji lub postanowień.

Od dnia 2 września 2016 r. obsługę administracyjną i kancelaryjną Rady zapewnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Działalność Rady jest finansowana z budżetu państwa.

Członkowie Rady III kadencji zostali powołani w dniu 2 listopada 2016 r. w skład Rady do Spraw Polaków na Wschodzie. Z dniem 14 lipca 2019 r. Rada do Spraw Polaków na Wschodzie, na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o Karcie Polaka (Dz. U. z 2019 r. poz. 1095) została przekształcona w Radę do Spraw Polaków poza Granicami Kraju. IV kadencja Rady została powołana z dniem 3 listopada 2021 r.

Skład Rady

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o Karcie Polaka kadencja członków Rady trwa pięć lat.

W skład Rady do Spraw Polaków poza Granicami Kraju wchodzi 9 członków powołanych spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem z zakresu spraw dotyczących Polonii i Polaków za granicą. Są to:

  1. Michał Frączkiewicz, prawnik, Biuro Prezesa Rady Ministrów, Przewodniczący Rady PGK II, III i IV kadencji;
  2. Renata Kowalska, naczelnik Wydziału Prawno-Legislacyjnego Departamentu Konsularnego MSZ, członek Rady do Spraw Polaków na Wschodzie II kadencji, członek Rady PGK III i IV kadencji;
  3. Dr hab. Mariusz Kowalski, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, członek Rady PGK III i IV kadencji;
  4. Dr Małgorzata Waksmundzka – Szarek, prawnik, historyk, wykładowca na Uniwersytecie Rzeszowskim, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, członek Rady PGK IV kadencji;
  5. Katarzyna Stochaj, radca prawny ‎w Biurze Administracji MSZ, członek Rady PGK III i IV kadencji;
  6. Marcin Nosal, minister pełnomocny, naczelnik Wydziału Karty Polaka i Repatriacji w Departamencie Współpracy z Polakami i Polonią za Granicą MSZ, członek Rady PGK IV kadencji;
  7. Anita Łuczyńska, naczelnik Wydziału Postępowań Cywilnych i Administracyjnych w Departamencie Prawno-Traktatowym, prawnik, ekspert ds. postępowań skargowych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, członek Rady PGK IV kadencji;
  8. Witold Rutka, prawnik w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ. Wpisany na listę radców prawnych, członek Rady PGK IV kadencji;
  9. Piotr Widawski, prawnik, naczelnik Wydziału do Spraw Obywatelstwa Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji MSWiA, członek Rady PGK IV kadencji.

Skład Rady spełnia ustawowy wymóg posiadania wyższego wykształcenia prawniczego przez co najmniej połowę członków Rady.

Zadania

Rada do Spraw Polaków poza Granicami Kraju rozpatruje odwołania od decyzji konsula/wojewody w przedmiocie wydania, przedłużenia lub unieważnienia Karty Polaka.

Rada do Spraw Polaków poza Granicami Kraju wznawia postępowania, uchyla, zmienia lub stwierdza nieważność wydanych przez siebie decyzji lub postanowień w sprawie Karty Polaka.

W przypadku, gdy na decyzję Rady do Spraw Polaków poza Granicami Kraju zostanie złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (ewentualnie w toku instancji również do Naczelnego Sądu Administracyjnego) Rada, poprzez swojego pełnomocnika (wyznaczonego członka Rady), uczestniczy w postępowaniach dotyczących zaskarżonych decyzji.

Podstawę działania Rady określają w szczególności przepisy zawarte w:

  • rozdziale 3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. z 2019 r. poz. 1598),
  • rozporządzeniu Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie wewnętrznej organizacji i trybu pracy Rady do Spraw Polaków poza Granicami Kraju  (Dz. U. poz. 1245).

Orzecznictwo

Ze względu na rodzaje rozstrzygnięć podejmowanych przez Radę do Spraw Polaków poza Granicami Kraju najczęściej podejmowane są decyzje:

  • o utrzymaniu w mocy decyzji organu pierwszej instancji;
  • o uchyleniu decyzji organu pierwszej instancji i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia.

Kontakt

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa
e-mail: dwppg.sekretariat@msz.gov.pl

DZIENNIK PODAWCZY MSZ czynny w godz. 8.15 - 16.15

ePUAP -  Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej : /MSZ/skrytka; /MSZ/SkrytkaESP

{"register":{"columns":[]}}