Podatkowi Liderzy
Przygotuj esej o uszczelnianiu systemu podatkowego i zostań Podatkowym Liderem!
- „Uszczelnianie systemu podatkowego" to hasło przewodnie 13. edycji konkursu „Podatkowi Liderzy".
- Studenci i absolwenci przedstawią swoje pomysły i spostrzeżenia dotyczące walki z szarą strefą w gospodarce i luką w podatkach.
- Do udziału zachęcamy studentów i absolwentów kierunków z dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka.
- Na zwycięzców czeka 10 płatnych staży w Ministerstwie Finansów.
"Zagadnienie zwalczania szarej strefy pozostaje jednym z kluczowych wyzwań polskiego systemu podatkowego, a co za tym idzie stanowi ono priorytet w obecnie prowadzonych działaniach Ministerstwa Finansów. Prowadzimy w tym zakresie szeroko zakrojoną współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, mającą na celu wypracowanie ogólnorządowego podejścia do zwalczania szarej strefy, co w konsekwencji ma się przyczynić do lepszej koordynacji działań podejmowanych przez poszczególne organy administracji rządowej w Polsce"
– mówi wiceminister finansów Jarosław Neneman.
W tej edycji konkursu umożliwiliśmy napisanie eseju na jeden z dwóch poniższych tematów:
- Luka w VAT w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej;
- Wpływ szarej strefy na gospodarkę i sposoby jej ograniczania w Polsce.
To od decyzji uczestników zależy, który z tematów pracy konkursowej wybiorą.
"Ministerstwo Finansów podejmuje obecnie szereg inicjatyw mających na celu lepsze zidentyfikowanie szarej strefy w Polsce oraz kompleksowe oszacowanie wielkości luki w podatkach, które przynoszą największe dochody budżetowe. Sukces tych działań pozwoli nam efektywniej identyfikować obszary, w których dochodzi do niewywiązywania się z obowiązków podatkowych, ograniczać nieuczciwą przewagę konkurencyjną podmiotów uchylających się od podatków i optymalizować rozwiązania prawne tak, żeby – tam gdzie to jest uzasadnione – wprowadzać rozwiązania zwiększające przestrzeganie prawa podatkowego, a w obszarach, gdzie ryzyka związane z przestrzeganiem prawa są niewielkie np. redukować dotychczasowe obowiązki. Żywię wielką nadzieję, iż laureaci kolejnej edycji konkursu „Podatkowi Liderzy”, poprzez wsparcie naszych prac, przyczynią się do pogłębienia wiedzy o szarej strefie i luce w podatkach"
– wyjaśnia Tomasz Tratkiewicz, Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług.
Występowanie zjawiska szarej strefy generuje szereg negatywnych skutków, jak np. zmniejszenie wpływów do budżetów państwa i samorządów, narażenie konsumentów na konsumpcję dóbr i usług nie spełniających standardów jakości i bezpieczeństwa, czy też ograniczenie praw pracowników spowodowanych zatrudnieniem „na czarno”. Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, iż udział szarej strefy w polskiej gospodarce jest wciąż istotny, choć z roku na rok obserwujemy jego spadek.
Ograniczanie luki w podatkach sprzyja konkurencyjności w krajowej gospodarce, doceniając w ten sposób uczciwych podatników, płacących podatki w Polsce. Wyrównywanie szans pomiędzy przedsiębiorstwami pozwala im skupić uwagę na działaniach podnoszących efektywność ich funkcjonowania, co w konsekwencji prowadzi do zwiększania roli polskich przedsiębiorstw na światowych rynkach oraz pośrednio zwiększa przyszłe wpływy podatkowe.
Uczestnicy konkursu będą mieli realny udział w pracach Ministerstwa Finansów w obszarze pomiaru oraz ograniczania luki w podatkach i szarej strefy. Jak możemy mierzyć wielkość szarej strefy i luki w podatkach? Jakie działania uszczelniające system podatkowy mogłyby zostać wdrożone w Polsce? Czy inne kraje mogłyby być dla nas inspiracją w tych obszarach? Jaką rolę dla ograniczania unikania i uchylania się od opodatkowania ma współpraca międzyresortowa? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy Konkursu.
Udział w konkursie
Pisemną pracę konkursową pt. Luka VAT w Polsce na tle krajów Unii Europejskiej albo Wpływ szarej strefy na gospodarkę i sposoby jej ograniczania w Polsce złóż do 14 lutego 2025 r. przez formularz zgłoszeniowy.
Uwaga! Praca pisemna nie może przekroczyć czterech stron formatu A4, czcionka 12.
Dołącz CV oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku z dyscyplin naukowych: ekonomia i finanse, nauki prawne, matematyka lub informatyka (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów).
Harmonogram konkursu
- do 14 lutego 2025 r.– termin przesyłania zgłoszeń, (UWAGA! Termin przedłużony!),
- do 21 lutego 2025 r.– informacja o terminie rozmów z autorami wybranych prac konkursowych,
- 23 lutego – 11 marca 2025 r.– rozmowy kwalifikacyjne,
- do 13 marca 2025 r. – publikacja wyników na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: gov.pl/finanse/podatkowi-liderzy.
Podatkowym liderom oferujemy
- płatny staż w wydziałach Departamentu Podatku od Towarów i Usług, do których zadań należy m.in.:
- badanie wielkości szarej strefy w gospodarce krajowej, luki w podatkach VAT, CIT, PIT oraz akcyzie;
- opracowanie danych dotyczących wielkości luki podatkowej;
- formułowanie wniosków płynących z pomiaru luki podatkowej;
- opracowanie rekomendacji działań w odniesieniu do problemu nieprzestrzegania obowiązków podatkowych;
- współdziałanie z organami administracji rządowej, urzędami i instytucjami krajowymi oraz zagranicznymi, w szczególności z OECD oraz Międzynarodowym Funduszem Walutowym, organami i jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi;
- możliwość uczestnictwa w wybranych kursach i szkoleniach realizowanych przez Ministerstwo Finansów.
Ze względu na interdyscyplinarny charakter prac prowadzonych przez Departament Podatku od Towarów i Usług oferuje on ciekawe wyzwania zarówno dla osób zainteresowanych ekonomią, prawem czy analizą danych.
Laureaci XIII edycji
(kolejność alfabetyczna)
- Piotr Babiński
- Sebastian Dziadko
- Kornelia Kiszka
- Aneta Korszeń
- Kacper Kubik
- Michał Porębski
- Maksymilian Skica
- Debora Sobieska
- Weronika Wargocka
- Wiktor Wieczorek
Materiały
Regulamin XIII ed. konkursu Podatkowi LiderzyRegulamin_Podatkowi_Liderzy_XIII.pdf 0.90MB Wzór CV
Wzór_CV.docx 0.06MB Plakat Podatkowi Liderzy edycja XIII
PL_13_UPDATE_A3_5022025_PRINT.pdf 0.10MB