Przewóz rzeczy
Jednorazowe zezwolenia zagraniczne
Jednorazowe zezwolenia zagraniczne uprawniają, w zależności od rodzaju zezwolenia, do przewozu:
- bilateralnego (wykonania przewozu (1 jazdy tam i jednej z powrotem) pomiędzy Polską a krajem wydającym zezwolenie),
- tranzytu ( wykonania przewozu (1 jazdy tam i jednej z powrotem) przez terytorium danego kraju. Zezwolenie nie daje prawa do załadunku lub/ i wyładunku na terenie kraju tranzytowanego, (chyba, że przepisy dwustronne stanowią inaczej) ,
- z i do kraju trzeciego. Przewóz kraje trzecie, to wykonanie przewozu przez polskiego przewoźnika, między krajami w których Rzeczpospolita Polska nie jest ani krajem załadunku, jak i rozładunku. Może okazać się, że obie ze stron wymagają okazania swojego zezwolenia zagranicznego. W przypadku podejmowania towaru w/do kraju UE proszę zapoznać się z tabelą, w przypadku podejmowania towaru w/do kraju spoza UE, proszę zapoznać się z tabelą.
W tym miejscu można znaleźć informacje, z jakimi krajami Polska wymienia zezwolenia zagraniczne.
Regulamin wydawania zezwoleń, oraz zasady podziału zezwoleń ustalane są przez Komisję Społeczną.
W celu uzyskania jednorazowych zezwoleń zagranicznych należy wypełnić formularz FZR dostępny w zakładce “materiały do pobrania”. Zezwolenia wydawane są zgodnie z regulaminem podziału zezwoleń na dany rok.
Zezwolenia CEMT/EKMT
Zezwolenie CEMT/EKMT bierze swoją nazwę od Conférence Européenne des Ministres des Transports co tłumaczy się jako Europejska Konferencja Ministrów Transportu.
Zezwolenia tego typu wydawane przez Polskę są zezwoleniami ważnymi przez rok kalendarzowy tj. od 1 stycznia do 31 grudnia.
Zezwolenie (z ograniczeniami wspomnianymi w dalszej części) uprawnia do przewozu z/do/przez kraje członkowskie CEMT (Albania, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Mołdawia, Macedonia Północna, Niemcy, Niderlandy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Węgry, Włochy, Wielka Brytania.)
Z uwagi na ograniczenia w liczbie zezwoleń ważnych na terytorium: Austrii, Grecji, Rosji, Włoch, oraz Węgier, zezwolenia dzielone są na grupy, które określają zakres terytorialny ważności zezwolenia. Zezwolenia CEMT wydaje się dla pojazdów o klasie ekologii Euro V oraz Euro VI. Klasa EURO dla jakiej ważne będzie dane zezwolenie określona jest już wraz z grupą obszaru ważności.
Decyzje o podziale zezwoleń CEMT na poszczególne grupy podejmuje Komisja Społeczna pod koniec roku poprzedzającego ważność zezwolenia.
Należy pamiętać, że zezwolenie CEMT jest ważne w pojeździe/zespole pojazdów posiadającym ważny certyfikat potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.
Więcej informacji na temat zezwoleń CEMT można znaleźć na stronie Międzynarodowego Forum Transportu (ITF) - strona w języku angielskim.