W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

19. Uporządkowanie węzłów referencyjnych danych osoby fizycznej

22.05.2024

  1. Nie wszystkie systemy w państwie muszą się odwoływać do jednego głównego krajowego rejestru referencyjnego. W architekturze państwa mogą być wskazane także dodatkowe systemy i rejestry – tzw. węzły referencyjne, które są referencyjnym źródłem określonych danych dla ograniczonej grupy systemów, np. dla jednego resortu. Węzły referencyjne są przeważnie wzbogacone o dodatkowe dane specyficzne dla danego obszaru. Np. CRP KEP jest takim węzłem referencyjnym danych osób fizycznych i podmiotów dla systemów resortu finansów. Jest wzbogacony o dane specyficzne dla resortu finansów, np. o numer NIP.
  2. Węzeł referencyjny musi być on-line aktualizowany z odpowiednich głównych rejestrów referencyjnych osób fizycznych i musi się odwoływać do standardowego modelu danych osoby fizycznej AIP.
  3. Tworzenie i rozwój systemów i rejestrów o charakterze węzłów referencyjnych musi być uzgadniane i akceptowane przez AIP, aby z jednej strony unikać zbędnej redundancji danych i zapewnić odpowiednią jakość danych, a z drugiej zapewnić niezbędną efektywność udostępniania danych dla systemów „klienckich”, odciążyć częściowo główne rejestry referencyjne oraz uniknąć ryzyka związanego z ich niedostępnością.
  4. Wydaje się, iż dla większości resortów wystarczający jest jeden węzeł referencyjny, udostępniający dane zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów.
  5. Należy wypracować standard węzła referencyjnego dla Osoby fizycznej i wymagań, które musi on spełniać, w szczególności dotyczących aktualizacji, gromadzenia, udostępniania i wymiany danych, ich standardów, bezpieczeństwa, etc.
{"register":{"columns":[]}}