3. Nazwy i definicje obiektów danych powinny być tak samo rozumiane i spójnie stosowane
22.05.2024
- Należy dążyć do tego, aby nazwy i definicje obiektów danych gromadzonych w rejestrach były jednolite we wszystkich polskich przepisach prawa oraz tak samo rozumiane i spójnie stosowane we wszystkich rejestrach prowadzonych przez polską administracje publiczną.
- Jeśli istnieją już w polskim prawie nazwa i definicja obiektu, to należy się do nich odwołać i nie tworzyć nowych. Jeśli natomiast istniejąca nazwa lub definicja nie spełnia potrzeb, to ustalając je na nowo, należy precyzyjnie wskazać różnice. W szczególności, jeśli konieczność użycia innej definicji wynika z dostosowania się do rozporządzeń unijnych, które niejednokrotnie zawierają różne definicje tych samych pojęć lub definicje odmienne od krajowych.
- W ramach AIP uzgadniane i tworzone są definicje kluczowych obiektów przechowywanych w rejestrach i definicje relacji pomiędzy nimi, opierające się tam, gdzie jest to możliwe, na definicjach ustawowych lub stosowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Rekomenduje się wykorzystywanie tych definicji we wszystkich rejestrach, a w szczególności w rejestrach nowo tworzonych.
- Definicje poszczególnych obiektów danych związanych z osobą fizyczną zawarte są w raportach z Repozytorium AIP załączonych do niniejszego dokumentu. Definicje najważniejszych pojęć zamieszczone są poniżej. W szczególności należy zwrócić uwagę na pojęcie adresu / miejsca zamieszkania, które jest różnie rozumiane w różnych rejestrach, systemach IT i e-usługach. Zagadnieniu temu poświęcona jest osobna rekomendacja.
Osoba fizyczna
Osoba fizyczna, zarówno obywatel polski jak i cudzoziemiec.
Prawne określenie człowieka w prawie cywilnym, od chwili urodzenia do chwili śmierci.
Cudzoziemiec
Osoba fizyczna, która nie posiada obywatelstwa polskiego.
Źródło: Ustawa o cudzoziemcach z dnia 12 grudnia 2013 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2094, Art. 3).