W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Jan Sehn

Jan Sehn

Prof. dr Jan Sehn urodził się 22 kwietnia 1909 r. w Tuszowie. W 1933 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i rozpoczął aplikację sędziowską. Po złożeniu w 1937 r. egzaminu sędziowskiego został asesorem w oddziale śledczym Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym pracował do wybuchu II wojny światowej, pełniąc obowiązki sędziego śledczego. Po zakończeniu okupacji niemieckiej objął stanowisko sędziego śledczego do spraw wyjątkowego znaczenia, zajmując się między innymi gromadzeniem materiałów dotyczących zbrodni hitlerowskich dokonanych na ziemiach polskich, a także ściganiem niemieckich zbrodniarzy wojennych. Był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich i przewodniczącym Komisji Okręgowej w Krakowie. Jego zasługi w dokumentowaniu zbrodni hitlerowskich przyniosły mu uznanie nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W 1949 r. uzyskał stopień naukowy doktora praw na podstawie dysertacji zatytułowanej „Oględziny”. Praca ta była wynikiem jego zainteresowań naukowych wywodzących się bezpośrednio z wcześniejszej wieloletniej praktyki śledczej. Prof. Jan Sehn był propagatorem ścisłej współpracy wszystkich osób uczestniczących w swoistym łańcuchu dowodowym od miejsca przestępstwa poprzez laboratorium kryminalistyczne do sali sądowej, zwracając uwagę na ich wzajemne powiązania i relacje, a także podkreślając znaczenie odpowiedniego zabezpieczenia na miejscu przestępstwa śladów oraz materiałów do dalszych badań.

W dorobku naukowym prof. Jana Sehna przeważają prace koncentrujące się wokół zagadnień prawa dowodowego, teorii opiniowania, śladów kryminalistycznych oraz badania miejsca przestępstwa. Jedną z ważniejszych jego publikacji, o fundamentalnym znaczeniu dla wielu pokoleń polskich kryminalistyków, okazał się artykuł „Ślady kryminalistyczne”, opublikowany w 1960 r. Do innych ważnych prac J. Sehna zaliczyć należy następujące opracowania i artykuły: „Teoria i praktyka postępowania dowodowego w procesie sądowym”, „Sędzia a biegły”, „Dowód z biegłych w postępowaniu sądowym”.

Od 1949 r. Jan Sehn prowadził wykłady i zajęcia dla studentów prawa, będąc cenionym wykładowcą uniwersyteckim. Był twórcą Katedry Kryminalistyki na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jej pierwszym kierownikiem i profesorem tej uczelni.

Jan Sehn tuż po zakończeniu wojny rozpoczął współpracę z Instytutem Ekspertyz Sądowych, obejmując w 1949 r. jego kierownictwo. Dostosował on działalność Instytutu do praktycznych potrzeb wymiaru sprawiedliwości, uzupełniając ją o szereg nowych kierunków badań. Instytut zawdzięcza mu nowe formy organizacyjne, obecną swoją siedzibę oraz dynamiczny rozwój na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.

Prof. Jan Sehn zmarł nagle 12 grudnia 1965 r. we Frankfurcie nad Menem w przeddzień kolejnego procesu zbrodniarzy oświęcimskich, w którego przygotowaniu brał czynny udział. Od 1966 r. Instytut Ekspertyz Sądowych nosi imię Prof. dra Jana Sehna.

<powrót

{"register":{"columns":[]}}