Pracownia Informatyki Sądowej
Informacja ogólna
Pracownia Informatyki Sądowej zatrudnia trzech informatyków.
Kierownik
mgr inż. Robert Radziszewski
Zakres wykonywanych ekspertyz
Pracownicy zajmują się badaniem informacji zapisanych w postaci cyfrowej, które mogą stanowić dowód w postępowaniu sądowym. Badania te obejmują m.in. odblokowanie dostępu, ekstrakcję i analizę zawartości danych z:
• pamięci dysków HDD i SSD,
• pamięci dysków optycznych (CD/DVD),
• pamięci półprzewodnikowych (pamięci USB, karty pamięci),
• pamięci urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych, tabletów itp.),
• pamięci pozostałych urządzeń (drony, nawigacje satelitarne, itp.).
Analizy takie wykonuje się w celu odnalezienia określonych informacji (np. zawartości dokumentów, różnego rodzaju korespondencji elektronicznej prowadzonej poprzez komunikatory internetowe, pocztę elektroniczną, itp.), obrazów, nagrań dźwiękowych, nagrań wideo, ale także w celu odnalezienia zapisanych na ww. nośnikach śladów zdarzeń, takich jak łączenie się z innymi systemami komputerowymi, przekazywanie i pobieranie danych, tworzenie i kasowanie plików, podłączanie i korzystanie z urządzeń peryferyjnych, odzyskanie nagrań z monitoringu itp.
Wyposażenie Pracowni
Pracownia wyposażona jest w sprzęt komputerowy, odpowiednie interfejsy i oprogramowanie, ale podstawowym narzędziem do badania dowodów cyfrowych i opracowywania ekspertyz z tego zakresu jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie Pracowników.
Pracownia uczestniczy w pracach Grupy Roboczej Informatyki Sądowej Europejskiej Sieci Laboratoriów Nauk Sądowych, jak również realizuje projekty badawcze. Pracownicy weryfikują swoje umiejętności uczestnicząc w testach kompetencji, prowadzą wykłady i szkolenia dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz propagują nauki sądowe wśród studentów m.in. wydziałów prawa.