W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Pracownia Informatyki Sądowej

Obrazek symboliczny Pracowni Informatyki Sądowej

Informacja ogólna

Pracownia Informatyki Sądowej zatrudnia  trzech informatyków.

Kierownik

mgr inż. Robert Radziszewski

Zakres wykonywanych ekspertyz

Pracownicy zajmują się badaniem informacji zapisanych w postaci cyfrowej, które mogą stanowić dowód w postępowaniu sądowym. Badania te obejmują m.in. odblokowanie dostępu, ekstrakcję i analizę zawartości danych z:

•    pamięci dysków HDD i SSD,
•    pamięci dysków optycznych (CD/DVD),
•    pamięci półprzewodnikowych (pamięci USB, karty pamięci),
•    pamięci urządzeń mobilnych (telefonów komórkowych, tabletów itp.),
•    pamięci pozostałych urządzeń (drony, nawigacje satelitarne, itp.).

Analizy takie wykonuje się w celu odnalezienia określonych informacji (np. zawartości dokumentów, różnego rodzaju korespondencji elektronicznej prowadzonej poprzez komunikatory internetowe, pocztę elektroniczną, itp.), obrazów, nagrań dźwiękowych, nagrań wideo, ale także w celu odnalezienia zapisanych na ww. nośnikach śladów zdarzeń, takich jak łączenie się z innymi systemami komputerowymi, przekazywanie i pobieranie danych, tworzenie i kasowanie plików, podłączanie i korzystanie z urządzeń peryferyjnych, odzyskanie nagrań z monitoringu itp.

Wyposażenie Pracowni

Pracownia wyposażona jest w sprzęt komputerowy, odpowiednie interfejsy i oprogramowanie, ale podstawowym narzędziem do badania dowodów cyfrowych i opracowywania ekspertyz z tego zakresu jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie Pracowników.
Pracownia uczestniczy w pracach Grupy Roboczej Informatyki Sądowej Europejskiej Sieci Laboratoriów Nauk Sądowych, jak również realizuje projekty badawcze. Pracownicy weryfikują swoje umiejętności uczestnicząc w testach kompetencji, prowadzą wykłady i szkolenia dla organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz propagują nauki sądowe wśród studentów m.in. wydziałów prawa.

 

{"register":{"columns":[]}}