W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

RDLP w Poznaniu - Mokradła czyli Las Pełną Gąbką

Projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu

Projekt "Kompleksowa renaturyzacja mokradeł" RDLP Poznań MF EOG

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu.

Beneficjentem projektu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

O przedsięwzięciu

Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków na Wdrażanie planów zarządzania ekosystemami w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy (link do list rankingowych).

Źródła finansowania

Finansowany jest w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa. Więcej o Mechanizmie Finansowym EOG przeczytasz tu.

Wartość projektu

Całkowity koszt to prawie 5 mln zł (niemal 1,2 mln euro) a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ok. 4,2 mln złotych (prawie 1 milion euro).

Projekt, który oznaczyliśmy jako #laspełnągąbką dotyczy kompleksowej renaturyzacji zdegradowanych i zanikających mokradeł, odtwarzania naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych oraz próby powrotu do stanu pierwotnego siedlisk na terenach ochronnych w RDLP w Poznaniu. Trwająca degradacja mokradeł i wilgotnych siedlisk jest następstwem zmieniającego się klimatu oraz działalności człowieka. Celem projektu jest poprawa stosunków wodnych w siedliskach leśnych, co wzmocni odporność na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych, głównie suszy.

W trakcie trwania projektu zaplanowane są działania zwiększające retencję wodną (odtwarzanie mokradeł, zbiorników śródleśnych, tworzenie retencji korytowej) i spowalniających odpływ wody. Wybudowane będą m.in. 72 progi, 34 zastawki, a także wyremontowanych zostanie 5 zastawek i 16 przepustów. Łącznie to aż 127 działania w ciągu 3 lat.

Partnerstwo

Przedsięwzięcie będzie realizowane w partnerstwie z norweskim Forestry Extension Institute, organizacją pozarządową, której działalność obejmuje szeroką gamę tematów z zakresu gospodarki leśnej i ekologii, oraz polskimi nadleśnictwami: Antonin, Góra Śląska, Karczma Borowa, Konin, Konstantynowo, Kościan, Krotoszyn, Łopuchówko, Oborniki, Pniewy, Przedborów, Syców, Taczanów, Czerniejewo, Kalisz, Włoszakowice. 

Okres realizacji przedsięwzięcia

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta w 17 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia jego realizacji to koniec kwietnia 2024 roku.

Więcej o przedsięwzięciu

Strona internetowa

Na stronie internetowej RDLP w Poznaniu publikowane są informacje o projekcie „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu”.

Social media

Zapraszamy do śledzenia postępów w jego realizacji także pod tagiem #laspełnągąbką na FB.

Wydarzenia i efekty projektu

Dzień mokradeł

Dzień mokradeł to okazja do podsumowania działań prowadzonych przez RDLP w Poznaniu także w ramach projektu w zakresie mokradeł. Przeczytaj m.in. o tym, w jako sposób planowane jest podniesienie poziomu wody w lasach, mające na celu stworzenie warunków do pojawienia się roślin właściwych dla siedlisk podmokłych i ptactwa wodno-błotnego.

Projektowe animacje

W ramach projektu #LasPełnąGąbką leśnicy wraz z artystami i artystkami z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu opracowali unikalne krótkie spoty o roli mokradeł. Animacje można oglądać na stronie internetowej RDLP w Poznaniu i w pociągach Kolei Wielkopolskich, a opracowane na ich bazie plakaty zdobią przystanki w centrum Poznania.

Broszura informacyjna

O problemach, jakie są rozwiązywane w ramach projektu #LasPełnąGąbką dowiesz się z artykułu Leśnicy odtwarzają mokradła. Na stronie RDLP w Poznaniu oaz poniżej znajdziesz również broszurę informacyjną.

Konferencja początkująca realizację projektu

W kwietniu 2023 odbyła się konferencja dotycząca działań na rzecz ochrony i odnowy mokradeł w Wielkopolsce inaugurująca projekt Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu - podsumowanie (relacja oraz prezentacje). Nagranie z wydarzenia dostępne jest na kanale YT RDLP w Poznaniu oraz w sekcji Materiały poniżej.

Konferencja śródokresowa

W październiku 2023 roku zorganizowano konferencję śródokresową, z której relację, prezentacje prelegentów oraz transmisję znajdziesz na stronie internetowej RDLP w Poznaniu.

Wszystkie materiały zamieszczone poniżej dotyczące projektu Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu pochodzą z kanału YT oraz strony internetowej RDLP w Poznaniu.

Warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli „Mokradła mają moc”

W grudniu 2023 roku przeprowadzono bezpłatne szkolenie pn. Mokradła mają moc! Warsztaty były przeznaczone dla osób współpracujących z dziećmi i młodzieżą, w szczególności z klas szkół podstawowych (klasy 4-8). Dominowała tematyka dotycząca ochrony zasobów wodnych i mokradeł.

Program "Podróże po Wielkopolsce"

W ramach projektu zrealizowany został program Rezerwat Czeszewski Las - Podróże po Wielkopolsce, dzięki któremu można poznać  jedno z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Wielkopolsce. Z filmu dowiesz się m.in. jakie działania zrealizowano w ramach projektu, aby nawodniać teren i utrzymywać rezerwat w jak najlepszym stanie. Zachęcamy do zapoznania się z odcinkiem programu "Podróże po Wielkopolsce" TVP 3 Poznań zrealizowanego w Rezerwacie Czeszewski Las (link).

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

 

Materiały

Projekt MF EOG Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu
1​_Prezentacja​_-​_P​_Doboszpptx​_projekt​_MF​_EOG​_Las​_pełną​_gąbką.pptx 5.79MB
Prezentacja Projekt MF EOG Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu
1​_Prezentacja​_-​_P​_Doboszpptx​_projekt​_MF​_EOG​_Mokradła.pptx 5.79MB
Infografika Projekt MF EOG Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu
Infografika​_Projekt​_MF​_EOG​_Mokradła.png 0.24MB
Broszura informacyjna Projekt MF EOG Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu
Broszura​_informacyjnapdf​_-​_projekt​_MF​_EOG.pdf 1.64MB

Wideo

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}