Zasady dofinansowania i Kryteria wyboru przedsięwzięć
Dofinansowanie ze środków finansowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwanego dalej „Narodowym Funduszem” przeznacza się na cele określone w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska ( tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 672.) zwanej dalej „ustawą”.
Kryteria wyboru przedsięwzięć
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kierując się priorytetami wyznaczonymi w Strategii Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko oraz w swojej Strategii działania, tworzy stabilną, długoletnią ofertę programową, która wyznacza cele środowiskowe dofinansowywane ze środków publicznych.
Do wyboru przedsięwzięć realizujących te cele, NFOŚiGW stosuje transparentne i zobiektywizowane kryteria, które zapewniają:
- stwarzanie równych szans dla wszystkich wnioskodawców;
- efektywne, z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego, wydatkowanie środków publicznych przeznaczonych na ochronę środowiska;
- zachowanie standardów środowiskowych i uwzględnianie zagadnień horyzontalnych (np.w zakresie zielonych zamówień publicznych, systemów zarządzania środowiskowego, ekoinnowacji).
W NFOŚiGW stosuje się następujące kategorie kryteriów wyboru przedsięwzięć:
- Kryteria dostępu;
- Kryteria jakościowe;
- Kryteria horyzontalne.
Z uwagi na zróżnicowanie dziedzin, charakteru i wielkości przedsięwzięć oraz form ich dofinansowania, dla poszczególnych programów priorytetowych ustalane są szczegółowe kryteria wyboru przedsięwzięć, z zachowaniem struktury kryteriów przedłożonych w poniższym dokumencie, chyba że specyfika danego programu priorytetowego nie pozwala na zachowanie tejże struktury.
Zasady oceny kryterium KEEP
Przy pomocy Kryterium KEEP można ocenić czy przedsięwzięcie przyczynia się do zwiększania świadomości ekologicznej przez edukowanie i informowanie jego odbiorców oraz interesariuszy o efekcie ekologicznym przedsięwzięcia.
Poniżej przedstawiamy zasady oceny wg tego kryterium.
Wytyczne w zakresie kosztów kwalifikowanych
Wytyczne określają ogólne zasady kwalifikowalności kosztów oraz kategorie kosztów kwalifikowanych w przedsięwzięciach dofinansowywanych ze środków NFOŚiGW. Wytyczne są skierowane do Wnioskodawców i Beneficjentów w zakresie przygotowania Wniosku i późniejszego rozliczania umowy, a także są podstawą dla NFOŚiGW do weryfikacji tych kosztów.
Metodyka oceny finansowej wniosku o dofinansowanie
Ocena finansowa przeprowadzana jest na podstawie części finansowej wniosku wraz z załącznikami. W zależności od kryteriów oceny finansowej zawartych w programie priorytetowym jest ona dokonywana w jednym lub obu obszarach:
I. Analiza dotychczasowej sytuacji finansowej Wnioskodawcy (ex-post);
II. Analiza prognozowanej sytuacji finansowej Wnioskodawcy (ex-ante) - w tym analiza wykonalności i trwałości finansowej.
Poniże przedstawiamy metodykę oceny finansowej
Materiały
Zasady udzielania dofinansowania -22.03.2024Zasady_udzielania_dofinansowania_-22032024.docx 0.09MB Zał. nr P.1.1-17 Metodyka oceny finansowej
Zał_nr_P11-17_Metodyka_oceny_finansowej.docx 0.06MB Zał. nr P.1.1-16 Zasady oceny kryterium KEEP
Zał_nr_P11-16_Zasady_oceny_kryterium_KEEP_.docx 0.02MB Zał. nr P.1.1-13 Wytyczne w zakresie kosztow kwalifikowanych
Zał_nr_P11-13_Wytyczne_w_zakresie_kosztow_kwalifikowanych.docx 0.23MB