W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Więcej na zdrowie

Minione 5 lat to znaczny wzrost wydatków na służbę zdrowia. W 2021 r. aż 67 mld  zł więcej trafiło na ochronę zdrowia Polek i Polaków w porównaniu do roku 2016. W rezultacie jest to wzrost o 83  proc. w porównaniu z 2016 r.  Co ważne, od 1 lipca 2021 r. również wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są rozliczane i finansowane bezlimitowo. Coraz więcej spraw możemy także załatwić za pomocą e-usług.

Nie poprzestajemy na tym. Zdajemy sobie sprawę, że jeszcze wiele do zrobienia, aby polska służba zdrowia działała tak jak należy. Nie będzie to jednak możliwe bez dodatkowych środków.

Jednym z filarów Polskiego Ładu jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Co to oznacza w praktyce? Naszym celem jest osiągniecie średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. Dlatego też wprowadzono zmiany w przepisach, które już w 2022 r. zapewniły nakłady na ochronę zdrowia na poziomie 133,6 mld zł , a w 2023 r. wyniosą ponad 157 mld zł.  Na zdrowiu się̨ nie oszczędza, a nowe środki będą̨ przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie oraz wynagrodzenia pracowników służby zdrowia.

Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na:

  • inwestycje,
  • modernizację infrastruktury,
  • cyfryzację,
  • nowe kadry i nowoczesne terapie,
  • zwiększenie wynagrodzenia kadr medycznych.

Skorzystają z nich wszyscy pacjenci – będą mieli szerszy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej.  Podobne korzyści przynosi zniesienie limitów do specjalistów.

Każdy pacjent, który zgłosi się do lekarza w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), otrzyma stosowną pomoc. Dotyczy to porad zachowawczych jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych takich jak np. kolonoskopia czy gastroskopia (dotychczas znoszono limity tylko do określonych specjalności, w odniesieniu jedynie do porad pierwszorazowych lub wybranych grup pacjentów). 

Placówki medyczne mają gwarancję, że otrzymają wynagrodzenie za każde udzielone świadczenie, co jest finansową zachętą do zwiększania liczby udzielanych porad pacjentom już objętych opieką, jak i do obejmowania opieką nowych chorych. 

Zwiększenie liczby wykonywanych świadczeń przełoży się na poprawę dostępności do lekarzy, a w konsekwencji szybsze uruchomienie procesu leczenia, co zmniejszy także liczbę powikłań.

Masz dodatkowe pytania? Napisz lub zadzwoń! 

Więcej na zdrowie

{"register":{"columns":[]}}