ZARZĄDZENIE w trybie art. 148a § 4 i 5 kpk
Łódź, dnia 30 grudnia 2024 roku
Sygn. akt 2006-1.Ds.42.2024
ZARZĄDZENIE
w trybie art. 148a § 4 i 5 kpk
Łukasz Klimas – prokurator Prokuratury Regionalnej w Łodzi
po zapoznaniu się z aktami postępowania w sprawie o czyn z art. 258 § 1 kk i inne
na podstawie art. 148a § 4 i 5 kpk
zarządził:
odstąpienie od przechowywania w odrębnym załączniku adresowym, do wyłącznej wiadomości organu prowadzącego postępowanie, danych dotyczących miejsca zamieszkania / pracy / numeru telefonu / numeru telefaksu / adresu poczty elektronicznej wszystkich świadków przesłuchanych w toku prowadzonego przez CBŚP Zarząd w Łodzi śledztwa o znaku: RDS – 4/2016, nadzorowanego za sygn. 2006-1.Ds.42.2024 przez Prokuraturę Regionalna w Łodzi (uprzednio za sygn. RP I Ds 18.2016), oraz dokumentów zawierających te dane, gdyż: dane te są znane podejrzanym, zachodzi oczywisty brak potrzeby ochrony tych danych z uwagi na charakter sprawy, a poza tym mają znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, uznając, że winny pozostawać jawne dla potrzeb niniejszego postępowania karnego.
Uzasadnienie
Prokuratura Regionalna w Łodzi 1 Wydział do Spraw Przestępczości gospodarczej nadzoruje postępowania przygotowawcze w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, skupionej wokół spółki PINI POLONIA sp. z o.o. z/s w Kutnie, której celem było popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, tj. o czyny 258 kk i inne.
Dane dotyczące miejsca zamieszkania i pracy występujących w niniejszym śledztwie świadków są znane występującym w sprawie podejrzanym, gdyż świadkowie ci byli zatrudnieni w podmiotach gospodarczych, w których podejrzani zajmowali stanowiska prezesów zarządów lub wykonywali inne obowiązki, w tym na podstawie umowy zlecenia i pracy. Poza tym dane dotyczące miejsca zamieszkania i pracy występujących w niniejszym śledztwie świadków mają istotne znaczenie dowodowe w sprawie, gdyż zostały ujawnione w nierzetelnie prowadzonej dokumentacji pracowniczej zatrudniających je podmiotów, które były elementem struktury przestępczej (umowy o pracę, zlecenie, działo, pokwitowania, badania lekarskiej, BHP i Sanepid). Nadto dane tych świadków jako pracowników zostały zgłoszone do ZUS, co zostało potwierdzone i stanowi element materiału dowodowego śledztwa.
Zatem zachodzi oczywisty brak potrzeby dodatkowej ochrony w/w danych z uwagi na charakter sprawy, dlatego też zasadnym było zarządzić jak na wstępie.
Powyższe rozstrzygnięcie nie skutkuje upublicznieniem w/w danych a jedynie wpływa na sposób ich przechowywania w aktach sprawy a ich ewentualne udostępnienie stronom postępowania karnego wymaga uzyskania odrębnej zgody od prokuratora lub organu prowadzącego postępowanie.
Prokurator
Łukasz Klimas
Pouczenie:
Na niniejsze zarządzenie służy zażalenie osobom nie będącym stronami, których prawa zastały naruszone wydanym postanowieniem (art. 302 § 1 kpk). Zażalenie na postanowienie prowadzącego postępowanie przygotowawcze, jeżeli nie jest nim prokurator, rozpoznaje prokurator sprawujący nadzór nad tym postępowaniem. Zażalenie wnosi się do prokuratora sprawującego nadzór nad postępowanie za pośrednictwem prowadzącego postępowanie przygotowawcze, który wydał zarządzenie w terminie zawitym 7 dni. Wniesienie zażalenia po tym terminie jest bezskuteczne (art. 122, 302 § 3, 460 i 465 k.p.k.).
Zarządzenie:
Stosownie do art. 100 § 4 kpk i art. 106 kpk odpis zarządzenia doręczyć:
- świadkom – na podstawie art. 131 § 2 i 3 kpk poprzez zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej Prokuratury Regionalnej w Łodzi
Prokurator
Łukasz Klimas