W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium biogeograficzne dla obszaru Morza Bałtyckiego

W dniach 23-25 listopada 2009 r. w Sopocie odbyło się seminarium biogeograficzne Natura 2000 dla obszaru Morza Bałtyckiego. Organizatorem merytorycznym seminarium była Komisja Europejska, natomiast od strony techniczno-logistycznej spotkanie przygotowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Celem spotkania była ocena kompletności sieci Natura 2000 w obrębie Bałtyku. Analizowano czy poszczególne typy siedlisk i gatunki, bytujące w środowisku morskim, są chronione w wystarczającym stopniu w zaproponowanych obszarach. Do tej pory seminaria biogeograficzne organizowano dla 9 regionów wyznaczonych na kontynencie europejskim. Z uwagi na specyfikę obszarów morskich, w bieżącym roku rozpoczęto organizować je oddzielnie dla mórz - seminarium bałtyckie było drugim, po podobnej ocenie dla regionu atlantyckiego, która odbyła się w marcu 2009 r. w Irlandii.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób - przedstawiciele Komisji Europejskiej, European Topic Centre - Biological Diversity, delegaci ośmiu nadbałtyckich państw członkowskich (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Szwecja), reprezentanci ekologicznych organizacji pozarządowych oraz obserwatorzy.

W wyniku eksperckiej dyskusji przedstawiciele Komisji Europejskiej ustalili, iż w polskiej części Bałtyku niezbędne jest powiększenie dwóch obszarów (PLH220032 Zatoka Pucka i Półwysep Helski oraz PLH220022 Ostoja Słowińska), a także utworzenie jednego nowego obejmującego struktury rafowe w okolicy Kępy Redłowskiej. Ponadto należy uzupełnić i skorygować oceny siedlisk i gatunków w Standardowych Formularzach Danych niektórych obszarów oraz przeprowadzić badania w celu ustalenia obecności minoga rzecznego i morskiego oraz morświna w wybranych częściach wód polskiego Bałtyku.

Ostatniego dnia uczestnicy seminarium udali się na wycieczkę na Półwysep Helski, podczas której zapoznali się z jego walorami przyrodniczymi i specyfiką problemów ochrony przyrody na tym terenie.
 
{"register":{"columns":[]}}