Ekspertyza oceniająca stan populacji gawrona Corvus frugilegus w wybranych powiatach i miastach województwa podkarpackiego
Projekt pn. "Ekspertyza oceniająca stan populacji gawrona Corvus frugilegus w wybranych powiatach i miastach województwa podkarpackiego" realizowany jest w ramach umowy o dofinansowanie nr 883/2021/Wn50/NE-PR/D z dnia 23 września 2021 r. zmienionej Aneksem nr 1/82 ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kwota dofinansowania: 61 200,00 zł
Celem opracowania jest przygotowanie przez eksperta ornitologa oceny stanu zachowania populacji gawrona na terenie miast Rzeszów, Krosno, Jasło i Jarosław. Dodatkowo przeanalizowane zostaną wnioski o wydanie decyzji derogacyjnych wraz ze sprawozdaniami z ostatnich kilku lat zgromadzone przez tut. RDOŚ pod kątem ww. problemu. W przedmiotowej ekspertyzie zostanie określony wpływ wykonywanych płoszeń na ten gatunek ptaka, a także zostaną wskazane działania łagodzące konflikty na linii człowiek-gawron. Zaproponowane zostaną również metody alternatywne do płoszenia.
Ekspertyza powinna zawierać:
- ocenę liczebności populacji gawrona na terenie miast Rzeszów, Krosno, Jasło i Jarosław; zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego w powiatach: m. Rzeszów, m. Krosno, jasielskim i jarosławskim,
- oszacowanie trendów populacji gawrona na wskazanym terenie,
- zaproponowanie kryteriów jakimi powinien kierować się tut. organ rozpatrując wnioski o wydanie decyzji derogacyjnych.
Na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183 z późn. zm.), gawron jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą (dotyczy to osobników spoza obszarów administracyjnych miast), jak i częściową (osobniki przebywające w obszarze administracyjnym miast). W związku z powyższym w stosunku do gawrona istnieje szereg zakazów obejmujących m.in. umyślne zabijanie, niszczenie jaj, przetrzymywanie, płoszenie, niszczenie i usuwanie gniazd. Ogólnokrajowy trend populacji gawrona jest spadkowy, a z roku na rok wzrasta liczba składanych wniosków o wydanie odstępstwa na płoszenie tego gatunku na terenie wskazanych miast. Gawrony gniazdują w starodrzewach, którymi są parki, cmentarze, tereny przyszkolne jak i inne przestrzenie użytku publicznego, co powoduje bardzo często konflikty na linii człowiek-gawron. Takie dane pozwolą na skuteczne zarządzanie populacją gawrona.
Gawron to ptak synantropijny, przez co często narażony na antropopresję. Z uwagi na charakter bazy pokarmowej, gawrony są bardzo pożyteczne. W okresie jesienno-zimowym przeważnie żywią się pokarmem roślinnym w postaci ziaren i kiełków zbóż, bulw, nasion traw, owoców, odpadków kuchennych. Natomiast w okresie letnim zjadają bardzo dużo owadów i ich larw (zwłaszcza chrząszczy i motyli), dżdżownice i inne bezkręgowce. Zdarza się też, że pożywią się padliną. Skład diety jest uzależniony od lokalnych warunków i pory roku. Z uwagi na spadek populacji tego gatunku w całym kraju, należy dołożyć wszelkich starań, by sytuacja tych ptaków uległa poprawie. Nie można dopuścić, by gatunek ten zanikł całkowicie na terenie Polski.