W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie.

  • Data publikacji strony internetowej: 2013-10-25
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2021-12-02

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Treści niedostępne

  • Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
  • Wyłączenia zostały opublikowane w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji, zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
  • Niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych.
  • Brak opisów alternatywnych i tytułów dla części zdjęć i grafik, dokumenty .pdf w części nie są dostępne cyfrowo.
  • Redaktorzy starają się ograniczyć korzystanie z plików z rozszerzeniem .pdf i .doc oraz osadzać teksty bezpośrednio w serwisach.
  • W przypadku dokumentów opublikowanych z rozszerzeniem .pdf proponujemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia RoboBraille lub OCR do odczytu treści skanu.

Wyłączenia

  • Wyłączenia zostały opublikowane w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji, zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
  • Niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych.
  • Brak opisów alternatywnych i tytułów dla części zdjęć i grafik, dokumenty .pdf w części nie są dostępne cyfrowo.
  • Redaktorzy starają się ograniczyć korzystanie z plików z rozszerzeniem .pdf i .doc oraz osadzać teksty bezpośrednio w serwisach.
  • W przypadku dokumentów opublikowanych z rozszerzeniem .pdf proponujemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia RoboBraille lub OCR do odczytu treści skanu.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia: 2021-12-01
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2021-12-01

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

  • Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Dariusz Hajduk.
  • E-mail: dariusz.hajduk@szczecin.rdos.gov.pl
  • Telefon: 91 43-05-236.

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:

  • Organ nadzorujący: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
  • Adres: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie
    ul. Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin
  • E-mail: sekretariat.szczecin@rdos.gov.pl
  • Telefon: 91 43-05-200

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Teofila Firlika 20, 71-637 Szczecin

Wejście główne do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie znajduje się od strony ul. Firlika 20. Wejście nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Parking nie ma miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.  Po wschodniej stronie budynku znajduje się drugie wejście do Urzędu umożliwiające wjazd osobom poruszającym się wózkiem inwalidzkim. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zajmuje I piętro oraz część pomieszczeń na II piętrze. Kancelaria i sekretariat Urzędu znajduje się na I piętrze. W budynku znajdują się dwie windy umożliwiające korzystanie z wózka inwalidzkiego. Na pierwszym piętrze w holu głównym, po prawej stronie, znajduje się sekretariat. Sekretariat nie jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózku. Budynek nie ma toalet dla osób niepełnosprawnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Wejścia do pomieszczeń biurowych nie mają progów. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Wydział Spraw Terenowych w Złocieńcu

Siedziba Wydziału Spraw Terenowych w Złocieńcu znajduje się przy ul. Dworcowej 13, 78-520. Budynek  nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma windy, oznaczeń w alfabecie brajla, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Budynek nie posiada podjazdu dla wózków inwalidzkich. Przed budynkiem nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Wydział Spraw Terenowych w Koszalinie

Siedziba Wydziału Spraw Terenowych w Koszalinie znajduje się przy ul. Mieszka I 24, 75-132. Budynek  nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma windy, oznaczeń w alfabecie brajla, ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Budynek nie posiada podjazdu dla wózków inwalidzkich. Przed budynkiem nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz.U. 2012 poz. 526

Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. 2019 poz. 848

Informacje dodatkowe

Ułatwienia

Dostępna strona
Poruszanie się bez użycia myszki
Obsługa strony jest możliwa tylko przy użyciu klawiatury. Strony oparte są o strukturę nagłówków, która umożliwia szybkie poruszanie się po stronie. Filtry, kalendarze, formularze i inne funkcjonalności zbudowane są zgodnie ze standardami i są dostępne przy użyciu klawiatury. Osoby, które nie korzystają z myszki mogą bez problemu poruszać się po stronach. Na początku każdej strony głównej umieściliśmy linki – skróty prowadzące do:

  • treści,
  • wyszukiwarki serwisu,
  • aktualności,
  • kontaktu,
  • deklaracji dostępności.

Na pozostałych podstronach umieściliśmy skróty prowadzące do:

  • nawigacji,
  • treści,
  • stopki serwisu.

Naszą stronę powinno dać się znacząco powiększyć dostępnymi narzędziami przeglądarki.

Dokumenty
Na stronach http://szczecin.rdos.gov.pl/ znajduje się wiele plików do pobrania. Część z nich pochodzi z instytucji zewnętrznych (tj. innych ministerstw, urzędów). Może się zdarzyć, że nie wszystkie pliki będą w pełni dostępne, np. może w nich brakować nagłówków lub opisów alternatywnych do tabel i grafik.
Natomiast w przypadku umieszczenia na stronie skanu publikujemy także jego dostępną wersję alternatywną.


Opisy alternatywne grafik i zdjęć
Pamiętamy, aby do grafik i zdjęć, prezentujących istotne informacje, dodać opisy alternatywne. Ponadto przyciski i pola formularzy są właściwie opisane.


Powiększanie strony
Przeglądarki internetowe za pomocą skrótów klawiaturowych lub odpowiednich ustawień umożliwiają powiększenie stron. Jest to szczególnie pomocne dla osób z wadą wzroku. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak w łatwy sposób powiększyć lub pomniejszyć treść wyświetlaną na ekranie przejdź do strony: Powiększanie i pomniejszanie stron w systemie Windows.

Kontrast
Kontrast kolorystyczny elementów przekazujących treści ma stosunek jasności tekstu do tła co najmniej 4,5 do 1.

Filmy wideo
Do umieszczanych materiałów filmowych dodajemy napisy oraz opis pełnej treści filmu umieszczony w odrębnym pliku.

Zrozumiałość i czytelność treści
Staramy się, aby nasze treści były zrozumiałe, a sposób ich prezentowania wpływał na lepszą czytelność materiałów i pomagał w odbiorze informacji. Długie teksty dzielimy na akapity, stosujemy wyróżnienia. Cytaty i ważne informacje są odpowiednio wyróżnione.

Zapewnienie dostępności serwisów to proces
Staramy się zapewnić dostępność naszych serwisów, jednak jeżeli znajdziesz błędy, masz uwagi lub chcesz nam pomóc poprawić stronę prosimy o kontakt pod adresem e-mail: kornel.kozlowski@szczecin.rdos.gov.pl

 

Inne informacje i oświadczenia

Procedura
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać:

  • dane osoby zgłaszającej żądanie,
  • wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu,
  • jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

{"register":{"columns":[]}}