Rozwój kultury czytelniczej
Każdego dnia jesteśmy „atakowani” informacjami z różnych źródeł: smsy, powiadomienia, maile, telefony... W natłoku obowiązków często zapominamy o chwili przerwy, o czasie zarezerwowanym tylko dla siebie. Sięgnięcie po książkę daje możliwość zatrzymania się i przeniesienia w inną rzeczywistość. Kiedy czytamy uruchamia się nasza wyobraźnia, myśli wyciszają się, a ciało odpręża.
Czytanie dziecku już od najmłodszych lat rozwija u niego kompetencję mówienia i wykorzystania języka. Na dalszych etapach życia książka stanowi źródło wiedzy, rozrywki lub relaksu prowadząc nas różnymi drogami. Możemy zgłębiać zagadnienia naukowe, poznawać fakty, puścić wodze wyobraźni czytając fantastykę, dać się wciągnąć w zagadkę kryminału, czy też pozwolić się uwieść poezji. Na korzyści płynące z czytania nie brakuje dowodów naukowych. Bez względu na gatunek literacki czytanie:
- poprawia pamięć i koncentrację na każdym etapie życia,
- stymuluje mózg do pracy, dzięki czemu opóźnia procesy jego starzenia się,
- obniża poziom stresu, pozwala zdystansować się od codziennych zmartwień,
- poszerza słownictwo i wpływa pozytywnie na umiejętność pisania i wysławiania się,
- rozwija wyobraźnię,
- uwrażliwia.
Jak to wygląda w praktyce
Wspieranie rozwoju czytelnictwa i promowanie kultury czytelniczej przez Główną Bibliotekę Komunikacyjną (GBK) w Ministerstwie Infrastruktury
Zespół Biblioteki to 9 osób, pełnych pomysłów i zaangażowania. Ich działania w obszarze czytelnictwa znacznie wykraczają poza standardowe udostępnianie publikacji w wersji papierowej i elektronicznej (LEGIMI i EMPIK GO), choć w tym zakresie biblioteka szczyci się szerokim wyborem tytułów.
Bibliotekarze korzystając z bogatego zasobu tytułów propagują kulturę czytelniczą wśród pracowników oraz wspierają promocję czytelnictwa poza murami urzędu. Podczas cyklicznych zebrań pracownicy biblioteki dzielą się koncepcjami, wymyślają akcje i inicjatywy, rozważają pomysły i sugestie pracowników ministerstwa, a następnie wprowadzają słowa w czyny. Są to działania aktywizujące do rozwoju zawodowego, zgłębiania zainteresowań, a także integrujące społeczność urzędu. Wśród nich są:
- konkursy,
- wystawy czasowe,
- prezentacje i pokazy np. dawne przeźrocza, filmy o tematyce transportowej,
- wykłady np. na temat dziejów transportu,
- akcje wymiany książek i multimediów „Książka za książkę”,
- udział w akcjach „Tydzień bibliotek” i „Noc bibliotek”,
- współpraca z Mazowiecką Biblioteką Cyfrową w tworzeniu zdigitalizowanej bazy piśmiennictwa,
- turnieje szachowe,
- spotkania byłych pracowników.
Na terenie urzędu znajduje się czytelnia, w której pracownicy mają zapewnione komfortowe warunki pracy i wyciszenia. W strefie czytelnika na pracowników czekają miękkie, wygodne fotele, a bujna roślinność daje wrażenie bliskości natury i sprzyja odprężeniu.
Pracownicy Głównej Biblioteki Komunikacyjnej pokazują, że właśnie dzisiaj w czasie dominacji cyfrowego przekazu warto szukać nowych rozwiązań i pomysłów popularyzujących czytelnictwo.
Korzyści dla pracodawcy
- kształtuje swój pozytywny wizerunek pracodawcy, który dba o pracowników,
- umożliwia podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników,
- aktywizuje i motywuje pracowników,
- tworzy bardziej zintegrowany i lojalny zespół.
Korzyści dla pracownika
- integruje się z innymi pracownikami,
- rozwija swoje zainteresowania,
- może się samodoskonalić,
- ma łatwy dostęp do atrakcyjnej literatury,
- ma dostęp do lektur szkolnych dla swoich dzieci,
- ma możliwość wymiany książek i multimediów.
Przykładowe urzędy, które promują czytelnictwo
- Ministerstwo Infrastruktury – laureat głównej nagrody w kategorii ogólnej II edycji Konkursu WLB w 2023 r. za praktykę „Wspieranie rozwoju czytelnictwa i promowanie kultury czytelniczej”
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – laureat wyróżnienia publiczności w kategorii ogólnej II edycji Konkursu WLB w 2023 r. za praktykę „Budżet pracowniczy” (wymienialnia książek)
- Urząd Statystyczny w Lublinie – finalista II edycji konkursu WLB w 2023 r. z praktyką „Biuletyn pracowniczy US Lublin „eR Kwadrat” (akcja „Oddam książkę w dobre ręce”)
- Lubuski Urząd Wojewódzki – finalista II edycji konkursu WLB w 2023 r. z praktyką „Zespoły zadaniowe jako sposób na Work-Life-Balance” („Klub wędrującej książki” – wymiana książek i zbiórka książek dla fundacji Zaczytani.org)