W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

IV FILAR: Wzmocnienie systemu finansowego

Pandemia koronawirusa może negatywnie wpłynąć na sektor finansowy. Dlatego też Tarcza Antykryzysowa przewiduje uruchomienie specjalistycznych, targetowanych instrumentów dla rynku finansowego.

Grafika: po lewej stronie napis na białym tle: Wzmacniamy instytucje finansowe. Po prawej stronie zdjęcie przedstawiające wykresy na granatowym tle, na którym widać panoramę Warszawy, w tym wieżowce i Pałac Kultury i Nauki. W górnym prawym rogu na turkusowym tle białe logo tarczy antykryzysowej.

Pakiet regulacyjny KNF i MF

Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów opracowały specjalny pakiet regulacyjny. Składa się na niego:

  • obniżenie buforów kapitałowych przez Komitet Stabilności Finansowej,
  • obniżenie bufora kapitałowego po rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej,
  • czasowe dopuszczenie przez KNF działalności banku poniżej łącznych wymogów kapitałowych i płynnościowych (LCR) w uzasadnionych przypadkach oraz elastyczne podejście do wyceny wymogów na potrzeby Solvency II w sektorze ubezpieczeniowym,
  • przesunięcie terminu rekomendacji R oraz uelastycznienie zasad szacowania strat na ryzyko kredytowe i rynkowe,
  • przesunięcie wybranych obowiązków nadzorczych.

Pakiet płynnościowy NBP

Narodowy Bank Polski wprowadza pakiet płynnościowy, który ma za zadanie utrzymanie płynności w sektorze bankowym. W skład pakietu wchodzą:

  • operacje REPO umożliwiające zwiększenie płynności w sektorze bankowym,
  • obniżenie bazowej stopy procentowej z 1,5% na 1,0% oraz stopy rezerwy obowiązkowej z poziomu 3,5% do 0,5% zwiększające płynność w sektorze bankowym,
  • potencjalne operacje LTRO  oraz podobne operacje stosowane przez Europejski Bank Centralny.

 

{"register":{"columns":[]}}