W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Film "Kohut" - historia o pasji i poznawaniu Natury

23.03.2023

„Kohut” to film przyrodniczy dokumentujący dwuletnie badania nad cietrzewiami w Tatrzańskim Parku Narodowym. Twórcami filmu są: Michał Adamowicz, doktorant z Zakładu Ekologii, Instytutu Biologii Funkcjonalnej i Ekologii Wydziału Biologii UW i Filip Chudzyński, absolwent Wydziału Fizyki UW. Film opowiada o życiu badacza przyrody, pokazuje ekscytację towarzyszącą poznawaniu tego co tajemnicze i dzikie. Muzykę do filmu skomponował Michał Adamowicz, natomiast za montaż odpowiada Filip Chudzyński. Zdjęcia i narracja to efekt wspólnej pracy obu autorów.

Plakat filmu Kohut

Badania prowadzone w Tatrach w latach 2020-2021 przez Michała Adamowicza były częścią jego projektu doktorskiego, realizowanego pod opieką dr. hab. Tomasza Gortata i dr hab. Agnieszki Kloch, którego celem było wskazanie zagrożeń i szans przetrwania populacji cietrzewia w Polsce. Badacz porównał szereg aspektów w obrębie dwóch modelowych populacji cietrzewia – z Tatr i z Doliny Biebrzy. Są wśród nich m.in. preferencje siedliskowe, wpływ presji turystycznej, wpływ presji drapieżniczej, zmienność genetyczna, dieta.


Cichym bohaterem filmu jest cietrzew, który w wysokich górach jest niczym duch z mgieł, śniegów i grani, a spotkania z nim nie sposób wymazać z pamięci. Cietrzew jest gatunkiem znajdującym się obecnie w Polsce na skraju wyginięcia. Populacja niegdyś licząca 30 000 osobników aktualnie nie przekracza 300 ptaków. Wśród przyczyn wskazuje się długotrwałe zmiany środowiskowe, wzmożoną presję drapieżniczą i antropopresję w ostojach tego antropofobowego gatunku. Jednocześnie monitoring cietrzewia w naszym kraju wskazuje na wyraźnie wolniejsze tempo zaniku populacji górskich (w Sudetach i Tatrach) od nizinnych  (na Mazurach, w Dolinie Biebrzy, Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej).


Premiera filmu odbyła się 18 września 2022. Do tej pory „Kohut” był prezentowany w Warszawie, Siedlcach, Bytomiu, Krakowie, Zakopanem i Białowieży. Film został tez zaprezentowany uczestnikom II Karpackiego Seminarium „Edukacja dla zrównoważonego Rozwoju w Karpatach”, które we wrześniu ub.r. zorganizowało MKiŚ, we współpracy z Sekretariatem Konwencji Karpackiej. W najbliższym czasie film będzie można zobaczyć:

27 marca o 18.30 w Kinie Luna w Warszawie
https://www.kinoluna.pl/filmy/pokaz-specjalny-tworcami-kohut


30 marca o 18.30 - Stowarzyszenie Kamienica 56 w Łodzi
https://www.facebook.com/events/582237597283774/?ref=newsfeed


3 kwietnia o 18.00 w Kinie Rialto w Poznaniu
https://www.facebook.com/events/523863676341270/?ref=newsfeed

 

plakat filmu "Kohut"

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}