W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzieżowa Rada Klimatyczna rozmawia z ekspertami o odbetonowaniu miast

21.08.2023

Członkowie Młodzieżowej Rady Klimatycznej spotkali się 21 sierpnia 2023 r. z ekspertami Zarządu Zieleni m. st. Warszawy, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Specjaliści podzielili się z przedstawicielami Rady wiedzą dotyczącą m.in. wpływu miast na zasoby wodne, usług ekosystemowych, a także znaczenia nieużytków i roślinności spontanicznej.

Członkowie Młodzieżowej Rady Klimatycznej na spacerze terenowym w Warszawie związanym z tematyką odbetonowania przestrzeni miejskiej.

Spacer terenowy

Po części teoretycznej, wspólnie z zaproszonymi gośćmi członkowie MRK wyruszyli w teren, aby na własne oczy przekonać się o skali wyzwań związanych z zazielenianiem i odbetonowywaniem przestrzeni publicznych w miastach. Członkowie Rady mieli możliwość zobaczyć zarówno małe, jak i duże inwestycje. Na Ochocie zapoznali się z działaniami polegającymi na usunięciu części betonowych płyt chodnikowych i zazielenieniu terenów przyulicznych, na Polach Mokotowskich zobaczyli inwestycje zwiększające naturalną retencję, a w Parku Akcji Burza przykład rewitalizacji wykorzystującej roślinność spontaniczną.

–  Szczególne wrażenie zrobił na nas Kopiec Powstania Warszawskiego, zbudowany na usypisku gruzu powstałym podczas odbudowy powojennej Warszawy. To miejsce okazało się stanowić doskonały przykład pełnego przekazania inicjatywy przyrodzie. Inwestycja polegała bowiem w dużej mierze na możliwie jak najmniejszej ingerencji człowieka. Kopiec wyposażono jedynie w odpowiednie alejki i związaną z nimi infrastrukturę taką jak ławki czy kładki – powiedział Wojciech Stangierski Sekretarz Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

Korzyści z odbenonowywania miast

Nadmierna ilość powierzchni uszczelnionych, niedobór roślin oraz szybkie odwadnianie przez zbiorcze systemy kanalizacji przyczyniają się do powstawania albo zwiększenia skali negatywnych zjawisk będących następstwami zmian klimatu (np. upały, powodzie błyskawiczne, lokalne podtopienia czy miejskie wyspy ciepła). Betonoza w centrach miast pogarsza jakość powietrza, ponieważ sucha i nagrzana powierzchnia przyczynia się do zwiększenia udziału ilości pyłu i innych szkodliwych dla zdrowia ludzi substancji chemicznych. Oprócz tego nieprzepuszczalne powierzchnie zatrzymują energię, która utrudnia roślinom funkcjonowanie i spełnianie funkcji ekosystemowych, ograniczających skutki zmiany klimatu. Tereny zielone mają natomiast istotny wpływ na łagodzenie temperatury czy zwiększenie retencji wód opadowych, nawet na obszarach silnie zurbanizowanych. Przebywanie w otoczeniu roślin wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne człowieka. Zieleń ma również bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie dzięki fitoncydom, naturalnym substancjom wydzielanym przez niektóre rośliny, które zmniejszają ilość bakterii w powietrzu. Zbliżone właściwości mają olejki eteryczne wydzielane przez drzewa iglaste, które dodatkowo wpływają zbawiennie na układ oddechowy. Dlatego tak ważne jest, aby stopniowo zmniejszać ilość zabetonowanych przestrzeni w miastach. Jeśli mieszkasz w bloku znajdującym się na osiedlu, na którym brakuje zieleni, możesz zaangażować się w zebrania wspólnoty mieszkaniowej i postulować zwiększenie powierzchni terenów zielonych. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie projektu obywatelskiego w swoim mieście.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}