W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mokradeł

02.02.2022

2 lutego dla upamiętnienia podpisania konwencji ramsarskiej (2 lutego 1971 r.) obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł.

Torfowiska

Tereny podmokłe i torfowiska są największymi sprzymierzeńcami człowieka w walce z ze zmianą klimatu. Stanowią najważniejsze naturalne magazyny węgla. W skali świata torfowiska zajmują zaledwie ok. 3% powierzchni lądów, ale magazynują dwa razy więcej węgla niż wszystkie lasy na Ziemi razem wzięte. Większość z nich wciąż akumuluje węgiel i choć jest to proces bardzo powolny – rocznie pochłaniają one około 1% naszych emisji dwutlenku węgla spowodowanych spalaniem paliw kopalnych. Niestety odwodnione w wyniku rozkładu torfu uwalniają dwutlenek węgla co najmniej dziesięć razy szybciej. Szacuje się, że w Polsce łączne emisje ze zdegradowanych torfowisk stanowią około 10% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Możemy ograniczyć ten proces, podnosząc poziom wody i spowalniając jej przepływ.

Tereny podmokłe warto chronić nie tylko ze względu na klimat. Mokradła to obszary wciąż w niewielkim stopniu przekształcone przez człowieka, gdzie łatwiej niż gdzie indziej można się zetknąć z dziką przyrodą. W Polsce to między innymi miejsce życia wielu rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków, takich jak wodniczka czy dubelt.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}