W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju

Success, high five and teamwork with hands of business people for community, diversity and support. Solidarity, winner and collaboration with group of friends for goals, motivation and celebration

Dyrektywa w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dyrektywa CSDD)

Projekt dyrektywy CSDD o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju zakłada, że określone grupy firm będą miały obowiązek stosowania procedur należytej staranności. Celem dyrektywy jest eliminacja szkodliwych praktyk firm, które mogą mieć negatywny wpływ na poszanowanie praw człowieka i kwestie środowiskowe.

Pod pojęciem należytej staranność rozumiemy procesy, które pozwolą przedsiębiorstwom zidentyfikować faktyczne i potencjalne negatywne skutki prowadzonej działalności biznesowej.

Dotyczy to zarówno negatywnych skutków jakie mogą się pojawić w związku z podstawową działalnością firm, ale także tych, które mogą się pojawić w łańcuchu dostaw i innych relacjach biznesowych. Procedury należytej staranności muszą też zawierać działania łagodzące negatywne skutki firmy dla otoczenia na wypadek ich wystąpienia.

Co się zmieni po wprowadzeniu dyrektywy?

  • wprowadzony zostanie obowiązek stosowania procedur należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw,
  • odpowiedzialność przedsiębiorstw za potencjalne negatywne skutki ich działalności będzie precyzyjniej określona. To pozwoli pociągać je do odpowiedzialności w przypadku spowodowania szkód w otoczeniu,
  • osoby poszkodowane przez negatywne działania przedsiębiorstw będą miały łatwiejszy dostęp do pomocy prawnej,
  • przepisów dotyczących stosowania procedur należytej staranności będą dotyczyły też podmiotów związanych z przedsiębiorstwami.

Przedsiębiorstwa objęte dyrektywą

Przedsiębiorstwa objęte dyrektywą to zarówno firmy z krajów UE, jak i spoza UE. Dla przedsiębiorstw z UE dyrektywa dotyczy tych, które spełniają określone progi zatrudnienia i obrotu netto ze sprzedaży na skalę światową. Dla przedsiębiorstw spoza UE, kluczowe jest osiągnięcie określonego obrotu netto w UE.

Podmioty z krajów UE objęte regulacją można podzielić na dwie grupy:

  • przedsiębiorstwa, które w ostatnim roku obrotowym, za który sporządzono roczne sprawozdanie finansowe, zatrudniały średnio ponad 1000 pracowników, a ich przychody netto ze sprzedaży w skali światowej przekraczały 450 mln euro;
  • przedsiębiorstwa, które nie osiągnęły progów wskazanych powyżej, ale zatrudniały średnio ponad 250 pracowników i w ostatnim roku obrotowym, za który sporządzono roczne sprawozdanie finansowe, osiągnęły przychody netto w skali światowej w wysokości ponad 40 mln euro, pod warunkiem, że co najmniej 50 % tych przychodów netto ze sprzedaży uzyskano w jednym lub kilku wskazanych w projekcie sektorach, tj.: produkcja wyrobów tekstylnych, rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo oraz wydobycie surowców mineralnych.

W przypadku przedsiębiorstw spoza UE kryterium podlegania przepisom dyrektywy jest związane z obrotem netto w UE i nie opiera się na liczbie pracowników. Dyrektywa będzie dotyczyła przedsiębiorstw z krajów trzecich, które:

  • osiągnęły w UE obrót netto w wysokości ponad 150 mln euro w roku obrotowym poprzedzającym ostatni rok obrotowy; lub
  • osiągnęły w UE obrót netto w wysokości ponad 40 mln euro, ale nie więcej niż 150 mln euro w roku obrotowym poprzedzającym ostatni rok obrotowy, pod warunkiem, że osiągnięto co najmniej 20 mln euro obrotu w jednym lub kilku wskazanych w projekcie sektorach.

Jeżeli spółka spoza UE spełnia kryterium dotyczące obrotu netto w UE, będzie podlegać dyrektywie o należytej staranności, niezależnie od tego, czy posiada oddział czy spółkę zależną w UE.

Etapy wdrażania                                                                                                                                                                                                                               

Dyrektywa będzie wprowadzana stopniowo, zaczynając od największych przedsiębiorstw, a po pewnym czasie obejmie kolejne grupy firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie będą bezpośrednio objęte przepisami, ale wprowadzenie dyrektywy wpłynie również na sektor MŚP.

 

 

 

Materiały

Stanowisko Rządu RP​_dyrektywa​_CSDDD
Projekt​_stanowiska​_Rzadu​_Dyrektywa​_CSDD​_05​_02​_2024docx.pdf 0.35MB
{"register":{"columns":[]}}