W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak pogodzić bezpieczeństwo z przeciwdziałaniem suszy

16.05.2024

Pełne koszenie pasa drogowego przeprowadzamy rzadziej niż w ostatnich latach. Robimy to co do zasady raz w roku, aby przeciwdziałać skutkom suszy hydrogeologicznej. Dotyczy to jednak tylko tych miejsc, gdzie nie powoduje to niebezpieczeństwa dla użytkowników dróg.

Koszenie pasa drogowego. Specjalistyczny pojazd do koszenia trawy z wysięgnikiem wyposażonym w kosiarkę w trakcie pracy. Pojazd porusza się poboczem drogi kosząc pas drogowy.

Kosić czy nie kosić? Oto jest pytanie…

Jednym z elementów bieżącego utrzymania dróg krajowych jest prowadzenie regularnego koszenia pasa drogowego. Wpływa to na bezpieczeństwo ruchu i sprawne działanie odwodnienia. Klimat jednak się zmienia. Doświadczamy w Polsce długich okresów bez opadów atmosferycznych, co sprzyja suszy. Dlatego też, przeciwdziałając temu niekorzystnemu zjawisku, ograniczyliśmy powierzchnie koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych.  

Co do zasady, pełne koszenie całego pasa drogowego przeprowadzane jest jeden raz w roku. Następne koszenie uzależnione jest od panujących warunków atmosferycznych. Terminy i zakresy koszenia uzależnione są od tempa wegetacji roślin oraz określane są pod kątem zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, funkcjonowania infrastruktury drogowej i towarzyszącej oraz minimalizacji zjawiska suszy hydrogeologicznej. Wysoka trawa to dobra przestrzeń do retencji wody, dobra przestrzeń do jej magazynowania w miejscu. 

Bezpieczeństwo użytkowników dróg zawsze jest priorytetem!

Podkreślamy jednak, że bezpieczeństwo użytkowników naszych dróg, bez względu na okoliczności, to priorytet numer jeden i to nie podlega jakiejkolwiek dyskusji. Dlatego w kwestii przeciwdziałania przesuszeniu gleby, wyłączone z tego postępowania są miejsca związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i efektywnym działaniem systemu odwodnienia. 

Bujna roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z jezdni, ponieważ od tych aspektów bezpośrednio zależy bezpieczeństwo na drodze. 

{"register":{"columns":[]}}