W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centrum GovTech ma 5 lat!

22.06.2023

W tym tygodniu uroczyście podsumowaliśmy okrągłą rocznicę działalności GovTech. Wydarzenie zainaugurowała Justyna Orłowska, Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej, a wzięli w nim udział: Marszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Senatu Marek Pęk, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński, a także inni ministrowie, partnerzy naszych projektów, przedstawiciele sektora państwowego, prywatnego i instytucji pozarządowych.

5 lat GovTech

Pomagamy instytucjom państwowym we wdrażaniu innowacji

W 2017 roku zorganizowaliśmy największy w Europie hackathon! Pierwszy HackYeah powered by GovTech zgromadził ponad 100 wyzwań od firm, instytucji samorządowych, rządowych i pozarządowych oraz ponad 1 200 innowacyjnych projektów i rozwiązań. Był to również pierwszy raz, gdy w tego typu wydarzeniu swoje wyzwanie zgłosiła państwowa instytucja skarbowa.

Inicjatywa wzbudziła ogromne zainteresowanie w administracji publicznej i już niedługo - w odpowiedzi na tę potrzebę - uruchomiliśmy Konkursy GovTech. Platforma gromadzi wyzwania instytucji, które tak jak my - mają potrzeby technologiczne.

Odpowiadamy na wyzwania pandemii i infodemii

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom pandemii zorganizowaliśmy kolejny hackathon, na którym specjaliści z branży IT tworzyli skuteczne narzędzia do walki z koronawirusem. Do inicjatywy dołączyło w ciągu kilku godzin kilka tysięcy osób. Pandemia to też czas spędzany tylko w domu, dlatego postanowiliśmy rozpocząć AKCJĘ EDUKACJĘ. Godziny nagrań od sportowców, artystów i edukatorów zachęcały do aktywności w naszych domach. Chcieliśmy wesprzeć także administrację w ogromnym wyzwaniu logistycznym, dlatego nasz Zespół przygotował dla Służby Sanitarno-epidemiologicznej system SEPIS, który ONZ uznało za najlepszą cyfrową odpowiedź na pandemię. Z kolei odpowiedzią infodemię był #FakeHunter - czyli wypracowane z inicjatywy Polskiej Agencji Prasowej narzędzie do walki z fake newsami. Teraz FakeHunter to już nie tylko aplikacja, ale wspólnota ludzi, która cały czas rozwija swój pomysł i ma za sobą już kilka edycji #FakeHunter Challenge.

Wspieramy specjalistów IT w naszym regionie

Wydarzenia z 2020 roku na Białorusi skłoniły nas do uruchomienia programu ułatwiającego relokację specjalistów z obszaru IT z tego kraju (a później z kolejnych krajów regionu) na terytorium Polski. Od początku istnienia program Poland.Business Harbour wsparł ok. 800 firm i w jego ramach wydano 85 928 wiz dla jego uczestników. Zadanie realizujemy wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Rozwijamy polski sektor kreatywny

Polski gamedev to eksport wart 6 miliardów złotych i miliony kopii sprzedawanych co roku na całym świecie. Naszą przyjaźń z tą branżą rozpoczęliśmy w 2019 roku wraz z setkami osób tworzącymi gry podczas game jamu. Do Dziś rozwijamy tę część polskiego sektora kreatywnego poprzez organizację game jamów, warsztatów, programów edukacyjnych czy polskich stoisk na targach międzynarodowych.

Ponieważ gry to także niezwykle skuteczny sposób na przyswajanie nowej wiedzy, w 2022 roku wprowadziliśmy je do programów nauczania. Miliony uczniów mogą zagrać za darmo w This War of Mine i Grę Szyfrów podczas lekcji dzięki programowi Gry w edukacji.

Unowocześniamy polski system edukacji 

Jako MEiNTech, czyli sektor innowacyjnych rozwiązań dla Ministerstwa Edukacji i Nauki, tworzymy programy, które wpływają na przyszłość młodych pokoleń. Uruchomiliśmy Laboratoria Przyszłości - program, który wspiera młode talenty i przygotowuje uczniów do przyszłych wyzwań. Od września 2022 r. wraz z 16 ekipami Mobilnych Laboratoriów Przyszłości codziennie odwiedzamy szkoły w całej Polsce, aby uczniowie mogli przeżyć najlepszą przygodę edukacyjną w swoim życiu. Ogłosiliśmy również ogólnopolski turniej robotyczny Liga Robotów. Ponadto wprowadziliśmy do szkół ponadpodstawowych nowy przedmiot - Biznes i Zarządzanie, który w praktyczny sposób wspiera i rozwija kompetencje menedżerskie, pracę projektową w grupie i uczy zarządzania własnymi finansami. Reaktywowaliśmy też na długo zapomniany program wymiany nauczycieli z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie. Dzięki projektowi edukacja.gov.pl ruchomiliśmy także program cyfrowych zmian w edukacji.

GovTech to ludzie!

Za każdą innowacją stoją ludzie, a za naszymi było ich szczególnie dużo - instytucje, przedstawiciele różnych sektorów, administracji, biznesu - w tym ci najmłodsi - Liderzy Innowacji.
Rozwijana przez nas część programu Młodzi Liderzy stała się największym programem stażowym w sektorze publicznym! Wszystkim zaangażowanym w powstanie i rozwój GovTechu przez całe okrągłe 5 lat chcemy złożyć teraz najserdeczniejsze PODZIĘKOWANIA - GovTech to Wy!
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}