W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Briefing "Ogólnopolska Narada o Lasach. Jak chronić lasy cenne przyrodniczo i społecznie?"

Briefing "Ogólnopolska Narada o Lasach. Jak chronić lasy cenne przyrodniczo i społecznie?"
2024-04-23 15:30
 

Instytut Wzornictwa Przemysłowego, 00-236 Warszawa ul. Świętojerska 5/7 
  • KIEDY

    23 kwietnia 2024 (wtorek)

    godz 15:30

    DODAJ DO KALENDARZA
  • GDZIE

    Instytut Wzornictwa Przemysłowego

    00-236 Warszawa ul. Świętojerska 5/7

  • AKREDYTACJE MEDIÓW

    • zapisy od 22 kwietnia 2024 (poniedziałek) godz. 17:00
    • zapisy do 23 kwietnia 2024 (wtorek) godz. 14:30

    Ze względów organizacyjnych udział możliwy tylko dla akredytowanych przedstawicieli mediów.

Zapraszamy na briefing podsumowujący sesję "Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Jak chronić lasy cenne przyrodniczo i społecznie?" z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Mikołaja Dorożały, głównego konserwatora przyrody.

Ogólnopolska Narada o Lasach to cykl spotkań, których celem będzie wypracowanie kierunkowych wytycznych oraz rekomendacji dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej. Zmiany są niezbędne, żeby dostosować obecny formę ochrony i użytkowania lasów do aktualnych uwarunkowań społecznych, gospodarczych i klimatycznych.

Tematy do dyskusji podczas pierwszego spotkania Ogólnopolskiej Narady o Lasach

  • kryteria wyboru obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych;
  • organizacja procesu wyznaczania obszarów o szczególnych walorach;
  • kierunkowe zasady prowadzenia i monitorowania gospodarki leśnej na obszarach o szczególnych walorach, jak również zapewnienie udziału społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz podział odpowiedzialności;
  • identyfikacja zagrożeń oraz potencjalnych skutków ekonomicznych i gospodarczych, niezbędne działania ograniczające negatywne skutki oraz działania osłonowe;
  • niezbędne działania gwarantujące trwałość rozwiązań, przede wszystkim zmiany legislacyjne, założenia dotyczące systemu finansowania działań ochronnych oraz działań wzmacniających funkcje społeczne;
  • organizacja i harmonogram wdrażania działań na rzecz wzmocnienia ochrony obszarów o szczególnych walorach oraz wskazanie ewentualnych priorytetowych potrzeb ochronnych wymagających szybkiego procedowania lub tymczasowego zabezpieczenia kluczowych obszarów.

Wypracowane wytyczne zostaną wykorzystane do identyfikacji i wyboru lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie w skali całej Polski, jak również trwałego wdrożenia lokalnych koncepcji wzmocnienia ochrony zidentyfikowanych obszarów.

Ze strony MKiŚ wydarzeniem zajmuje się: Anna Grzelczak tel. kom. 880 787 793.

{"register":{"columns":[]}}