W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja kończąca projekt pn. Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie - podsumowanie

06.05.2024

Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie

W kwietniu 2024 roku odbyła się konferencja kończąca projekt pn. Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie, realizowany przez Miasto Konin wspólnie z trzema partnerami, Polskim Stowarzyszeniem "Dachy Zielone" (PSDZ), Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu (UPWR) i Norweskim Stowarzyszeniem Zielona Infrastruktura (NFGI). Jest to kolejny projekt w naborze na zielono-niebieską infrastrukturę wdrożony w Programie klimatycznym EOG. Najważniejsze działania zaplanowane w projekcie to:

  • utworzenie zielonych korytarzy miejskich poprzez nasadzenia, rozszczelnienie nawierzchni, wprowadzenie retencji wód opadowych i elementów małej architektury,
  • stworzenie parków kieszonkowych,
  • stworzenie kilku zielonych podwórek miejskich, które przyczynią się do poprawy mikroklimatu w mieście,
  • wybudowanie tężni, które będą pełnić rolę miejskiego inhalatora i remedium na smog i zanieczyszczenie powietrza.

Więcej informacji o konińskich zielonych korytarzach miejskich znajdziesz w wizytówce projektu dostępnej w Bazie projektów programu klimatycznego EOG.

Podczas wydarzenia podsumowującego omówiono zrealizowane inwestycje w zakresie zielonej i niebieskiej infrastruktury i ich wartości ekologiczne w kontekście procesów mitygacji i adaptacji do zmian klimatu (link do prezentacji). Przedstawiono sposoby aktywizacji lokalnych społeczności do działań mających na celu łagodzenie efektów zmian klimatu lub przeciwdziałanie tym efektom (link do prezentacji), budowy zielonych dachów na budynkach użyteczności publicznej, jako norweskiego sposobu wykorzystania zielonej infrastruktury w walce ze zmianami klimatu (link do prezentacji). Osoby uczestniczące w wydarzeniu miały również okazję do zapoznania się z techniką projektowania i budowy dachów zielonych, ogrodów deszczowych i innych rozwiązań z zakresu małej retencji. Omówiono też aktualne trendy światowe w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury (link do prezentacji).

Wśród osób uczestniczących w konferencji była przedstawicielka MKIŚ, Pani Angelika Kamińska, która podkreślała pozytywny wpływ projektu na jakość życia lokalnej społeczności. Zwróciła uwagę, że jest to wyróżniające się przedsięwzięcie zrealizowane w Programie klimatycznym EOG, które może być przykładem i wzorem dla innych samorządów, jak przy pomocy dostępnych środków działać na rzecz społeczności lokalnej, integrować ją i mitygować skutki postępujących zmian klimatu, łącząc działania inwestycyjne z edukacyjnymi oraz kładąc nacisk na zacieśnianie współpracy partnerskiej na szczeblu krajowym i międzynawowym.

Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem całej konferencji zamykającej projekt pn.: „Klimatyczny Konin. Zielono–niebieska infrastruktura w praktyce. Materiał dostępny na YT oraz w sekcji Materiały poniżej.

Wykorzystane w artykule zdjęcie pochodzi ze strony projektu - link

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

Wideo

{"register":{"columns":[]}}