W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skorzystaj z Programu

Na co można otrzymać dofinansowanie?

II Priorytet programu FEPW przewidują wsparcie dla sektorów energetyka, klimat i środowisko.

Założenie II Priorytetu programu dotyczące rozwoju  inteligentnych sieci dystrybucji energii typu  ‘smart – grid’ przyczynią się do zwiększenia możliwości przyłączenia odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju zeroemisyjnego transportu i dalszego rozwoju przemysłu. Inwestycje zwiększą stabilność dostaw energii do odbiorców oraz ograniczą straty sieciowe. Wspierane będą inwestycje w inteligentną sieć, m.in.: linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatykę i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, systemy bezpieczeństwa, systemy komunikacji i systemy IT.

Wyzwania związane z przystosowaniem się do zmian klimatu, zwiększaniem odporności miast i zapobieganiem ryzyku związanemu z klęskami żywiołowymi i katastrofami, będą wspierane poprzez inwestycje nakierowane na zapobieganie ryzykom i zarządzanie nimi. Mowa tu o zwiększaniu świadomości, ochronie ludności, systemach zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastrukturze i podejściu systemowym. Promowane będą inwestycje związane z zieloną i niebieską infrastrukturą w mieście, np. budową parków, ogrodów i łąk miejskich, połączeń między terenami zielonymi, miejskich stawów i oczek wodnych, udrożnienie przepływu kanałów, czy rzek miejskich. Inwestycje obejmą też modernizację przestrzeni w celu likwidacji miejskich „wysp ciepła”, ułatwienia wsiąkanie wody w grunt i zapobiegania jej szybkiemu odparowywaniu w okresach suszy oraz gromadzenia się na powierzchni w czasie ulewnych deszczy. Wsparciem objęte będzie również opracowanie dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu dla miast Polski Wschodniej.

Środowiskowy element interwencji promował będzie natomiast wsparcie inwestycji ukierunkowanych na czynną ochronę przyrody i różnorodności biologicznej w obszarach NATURA 2000. Realizowane projekty pomogą udrożnić korytarze ekologiczne o znaczeniu ponadregionalnym i przywrócić ich ciągłość. Inwestycje będą związane z likwidowaniem barier i sztucznych ograniczeń, budową przepławek, przejść dla zwierząt, łączeniem rozdrobnionych kompleksów leśnych w zwarte i ciągłe struktury krajobrazu. Wsparcie będzie przeznaczone również na zmniejszanie negatywnego oddziaływania na ekosystemy i właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego w parkach narodowych. Dofinansowaniem zostaną objęte też projekty w zakresie edukacji ekologicznej: rozbudowa bazy edukacyjnej w parkach narodowych oraz podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych. W efekcie wspomnianych działań prognozuje się poprawę stanu środowiska przyrodniczego oraz bioróżnorodności. Wartością dodaną o szczególnym znaczeniu będzie też wzrost świadomość społeczeństwa na temat celów i znaczenia ochrony przyrody oraz różnorodności biologicznej.

Co ważne, wszystkie inwestycje w ramach POPW realizowane mają być ze szczególną dbałością     o środowisko.

Działania w Priorytecie II programu FEPW

Zgodnie z programem FEPW i SZOP działaniami w ramach Priorytetu II ‘Energia i klimat’ są:

Priorytet II: Energia i klimat (430 mln euro):

  • Działanie 2.1 Dystrybucja energii
  • Działanie 2.2 Adaptacja do zmian klimatu
  • Działanie 2.3 Bioróżnorodność

Typy projektów mogących uzyskać wsparcie w ramach II Priorytetu FEPW wskazane są w kolejnych zakładkach.

{"register":{"columns":[]}}