W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Krzysztof Galos spotkał się z przedstawicielem Europejskiej Rady ds. Energii Geotermalnej

25.03.2024

Główny Geolog Kraju, wiceminister Krzysztof Galos spotkał się z Dyrektorem ds. Polityki Europejskiej Rady ds. Energii Geotermalnej (European Geothermal Energy Council) Sanjeev’em Kumar’em. W rozmowach, które odbyły się 25 marca 2024 r., wzięły udział także Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, prof. Beata Kępińska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz dr Katarzyna Kurek z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Główny Geolog Kraju, wiceminister Krzysztof Galos spotkał się z Dyrektorem ds. Polityki Europejskiej Rady ds. Energii Geotermalnej (European Geothermal Energy Council) Sanjeev’em Kumar’em. W rozmowach wzięły udział także Prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego, prof. Beata Kępińska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz dr Katarzyna Kurek z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

Jak podkreślił wiceminister Galos, energia geotermalna jest jednym ze źródeł odnawialnych, które posiada szereg korzyści.

Jest energią czystą, społecznie akceptowalną, ale również praktycznie niewyczerpywalną i stabilną, co jest niezmiernie ważne w okresie jesienno-zimowym

– powiedział.

Główny Geolog Kraju poinformował także, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało strategiczny dokument "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce", który przedstawia plan wykorzystania energii ziemi do celów ciepłowniczych.

Obecnie Unia Europejska nie posiada szczegółowego planu rozwoju wykorzystania energii geotermalnej tzw. mapy drogowej. Niemniej warto zauważyć, że dzięki współpracy wielu środowisk związanych z geotermią, w tym także i z Polski, w styczniu bieżącego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie przygotowania strategii rozwoju energii geotermalnej w krajach Unii Europejskiej

– dodał.

Jednym z ważnych dokumentów, który może posłużyć do przygotowania takiej strategii, jest właśnie "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce".

W ramach polskiej Prezydencji w UE jest planowana konferencja związana z rozwojem energii geotermalnej w UE.

{"register":{"columns":[]}}