W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspomnienie o profesorze Aleksandrze Brücknerze

05.09.2023

Zapraszamy na wydarzenia we wrześniu 2023 r. organizowane w Berlinie przez Ambasadę RP, we współpracy z Polską Misją Katolicką i Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk przybliżające postać Aleksandra Brücknera, poprzedzające uroczystości żałobne i pogrzebowe profesora oraz jego małżonki zaplanowane w Krakowie 29.09.2023 r.

Berlin

Harmonogram wydarzeń towarzyszących w Berlinie (wstęp wolny):

  • 10 września (niedziela) po Mszy św. o godz. 12:00, Dom Jana Pawła II – dyskusja o A.Brücknerze z Polonią i dla Polonii, prowadzona przez prof. Igora Kąkolewskiego (dyrektor CBH PAN w Berlinie)
  • 24 września (niedziela) godz. 12:00, Bazylika pw. św. Jana Chrzciciela – Msza św. w intencji śp. prof. A. Brücknera, z udziałem Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciecha Labudy.

Aleksander Brückner był wiodącym slawistą przełomu XIX i XX wieku, związanym przez większość życia z Berlinem. Urodził się w 1856 r. nieopodal Tarnopola w rodzinie od pokoleń zamieszkującej Galicję. Studiował na początku we Lwowie, potem kontynuował naukę w katedrach slawistyki w Lipsku i Berlinie. W 1892 r. mianowany profesor zwyczajnym Uniwersytetu w Berlinie. Prócz filologii był wielkim znawcą literatury, folkloru. Odnalazł dla przyszłych pokoleń średniowieczne „Kazania świętokrzyskie”, uznawane za najstarsze dzieło prozatorskie napisane w języku polskim. Deklarował się publicznie jako Polak i wielokrotnie podkreślał swoją polskość. Zmarł w wieku 83 lat, na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Grób uczonego mający status honorowego do 2023 r. znajdował się na Tempelhofer Parkfriedhof w Berlinie. Po przeprowadzonej ekshumacji, prochy profesora i jego żony Emmy zostaną złożone do grobu w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Projekt sprowadzenia do Polski szczątków prof. Aleksandra Brücknera, pochówek na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie oraz organizacja wydarzeń towarzyszących w Polsce, to inicjatywa realizowana przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Bieżące informacje na temat można znaleźć na stronie: https://fpnp.pl/Brueckner.html

Honorowy patronat uroczystości związanych z pochówkiem profesora Aleksandra Brücknera: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński, Prezes Zarządu Polskiej Akademii Umiejętności Prof. Jan Ostrowski.

{"register":{"columns":[]}}