W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stała obecność wojsk USA w Polsce to inwestycja we wspólne bezpieczeństwo

21.12.2018

Koncepcja zwiększenia stałej obecności wojsk USA w Polsce to główny temat rozmów Tomasza Szatkowskiego, podsekretarza stanu w MON z przedstawicielami Pentagonu.

Batalionowa Grupa Bojowa

W tym tygodniu, w Waszyngtonie, zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas ostatniego spotkania Mariusz Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz Jamesa Mattisa, Sekretarza Obrony USA odbyły się kolejne konsultacje grupy roboczej pracującej nad koncepcją zwiększenia obecności sił amerykańskich w Polsce. Stronę amerykańską podczas rozmów reprezentował podsekretarz obrony, J. Rood.

Podczas spotkania obie strony podkreślały, że wzmocnienie obecności wojskowej USA w naszym kraju zwiększy bezpieczeństwo zarówno wschodniej flanki, jak i całego NATO.

W ramach prac grupy roboczej Polska przedstawia informacje i propozycje dotyczące optymalnego zakresu i formuły zwiększenia obecności, a także możliwego zakresu naszego wsparcia.

Spotkanie pozwoliło na wymianę informacji dotyczących możliwych opcji wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. 

Rozmowy będą kontynuowane w kolejnych tygodniach.  


Strategiczne partnerstwo łączące Polskę i USA jest ważnym czynnikiem kształtującym współpracę transatlantycką. Odnosi się to w szczególności do skutecznego przeciwdziałania ekspansywnej strategii Rosji wobec Europy, a także silnego zakotwiczenia polityczno-wojskowego USA w Europie. 

Polska opowiada się za dalszą realizacją wysuniętej obecności USA i NATO na wschodniej flance. Mamy bardzo dobre doświadczenia związane z obecnością w Polsce batalionowej grupy bojowej NATO pod przewodnictwem USA oraz rotacyjną obecnością sił amerykańskich (m.in. ABCT, pododdział lotnictwa bojowego).

Amerykański Kongres zobowiązał szefa Pentagonu do przedstawienia, nie później niż do 1 marca 2019 r., raportu oceniającego "wykonalność i zasadność stałego stacjonowania w Rzeczypospolitej Polskiej amerykańskich sił zbrojnych”.

{"register":{"columns":[]}}