Stanisław Czermak
Jest byłym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1980 r ukończył z wyróżnieniem Bułgarskie Konserwatorium Państwowe w Sofii w klasie skrzypiec. W 1982 r w tej samej uczelni ukończył dwuletnią specjalizację w zakresie muzyki kameralnej. Jako kameralista współpracował i koncertował z Zielonogórskim Trio Fortepianowym oraz kwartetem smyczkowym przy Operze Wrocławskiej.
Przez wiele lat był koncertmistrzem orkiestr m.in Teatru Opery i Baletu w Sofii, Bułgarskiej Orkiestry Kameralnej, Hessiche Stadtheater w Wiesbaden, orkiestry symfonicznej Europera w Gorlitz oraz Chopin Symphony Orchestra.
Przez 28 lat był pierwszym koncertmistrzem orkiestry Opery Wrocławskiej.
Z powodzeniem wykonywał partie solowe w operach i baletach m.in w „Szecherezadzie” – Rimskiego-Korsakova, „Jeziorze Łabędzim” – Czajkowskiego czy „Manru” – Paderewskiego.
Z powodzeniem kreował również partie sceniczne np: Straussa w operetce „Wiedeńska Krew”, skrzypka w „Skrzypku na dachu” – Bocka, cygana w „Manru” – Paderewskiego. Często występował jako skrzypek – solista wykonując m.in „Pory Roku” – Vivaldiego pod dyrekcją T. Zatheya, „Poem” – Władysława Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora, Koncert podwójny d-moll Bacha pod dyrekcją Sz. Kawalli.
Często bywał zapraszany w charakterze koncertmistrza do orkiestr filharmonicznych we Wrocławiu, Opolu, Wałbrzychu czy Zielonej Górze. Brał udział w wielu tournee koncertowych po Korei, Tajwanie, Cyprze, Martynice, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Niemczech.
Od ponad 30 lat prowadzi działalność pedagogiczną. Od 2004 r jest nauczycielem dyplomowanym w PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego. Jest autorem programu nauczania gry na skrzypcach w wyżej wymienionej szkole, opublikował autorski program nauczania dla uczniów o wybitnych uzdolnieniach w OSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Jego absolwenci często kontynuują naukę na wyższych uczelniach muzycznych w kraju i za granicą. Wielu jest laureatami wyróżnień oraz nagród na konkursach i przesłuchaniach krajowych jak i zagranicznych. Artysta często bywa nagradzany za osiągnięcia w pracy pedagogicznej a szczególnie za upowszechnianie kultury muzycznej wśród młodzieży. Ciekawostką jest jego udział w ponad 2 tysiącach szkolnych koncertów solistyczno-kameralnych na terenie całego kraju.
Za swój talent i pracę pedagogiczną był nagrodzony m.in Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką – Zasłużony Działacz Kultury, medalem – Zasłużony Kulturze Polskiej, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz brązowym medalem Gloria Artis.