Program „Dobry Start”
Program rządowy „Dobry Start” to 300 zł wsparcia wypłacanego raz w roku wszystkim uczniom.
Zmiany w programie "Dobry Start"
Od 1 lipca 2021 r., zgodnie z wprowadzonymi zmianami do programu „Dobry Start”, przyznawaniem i wypłacaniem świadczenia dobry start zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Komu przysługuje świadczenie
Świadczenie w wysokości 300 zł przyznawane jest raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub – w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24 roku życia. Wsparcie z programu przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Świadczenie dobry start nie przysługuje na studentów, dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.
Świadczenie z programu „Dobry Start” jest zwolnione od podatku, nie podlega również egzekucji komorniczej. Świadczenie „Dobry Start” przyznawane jest bez względu na dochód rodziny. Otrzymanie wsparcia z programu nie powoduje utraty zasiłku z pomocy społecznej.
Wniosek o świadczenie dobry start może złożyć:
- Rodzic (jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem; jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, to świadczenie otrzyma ten, kto pierwszy złoży wniosek; gdy drugi rodzic złoży wniosek o świadczenie po innym rodzicu, to ZUS ustali, kto sprawuje opiekę na dzieckiem),
- opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
- opiekun prawny dziecka – osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
- osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich.
Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje również na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej oraz osoby usamodzielniane opuszczające pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek o świadczenie może złożyć:
- rodzina zastępcza,
- osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
- dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
- dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.
Gdzie złożyć wniosek
Wnioski składamy wyłącznie drogą elektroniczną poprzez:
- portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/
- bankowość elektroniczną. Możliwość taką daje: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., BNP, Credit Agricole Bank Polska S.A., Getin Noble Bank, ING, Kasa Stefczyka, mBank, Nest Bank, Pekao S.A., PKO Bank Polski, SGB, SKOK Śląsk.
W celu uzyskania świadczenia dobry start na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-terapeutycznych składają wnioski tylko i wyłącznie do ZUS przez portal PUE ZUS. Do wniosku ww. osoby zobowiązane są dołączyć zaświadczenie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej wraz z datą umieszczenia, wydane odpowiednio przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej, powiatowe centrum pomocy rodzinie albo podmiot, o którym mowa w art. 190 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Na jednym zaświadczeniu należy wskazać wszystkie dzieci przebywające w danej rodzinie lub placówce, na które osoba zainteresowana będzie ubiegała się o świadczenie dobry start.
Na stronie internetowej ZUS pod linkiem https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start znajdują się instrukcje jak należy złożyć wniosek o świadczenie dobry start na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej:
- Instrukcja dla dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej lub opiekuńczo-terapeutycznej,
- Instrukcja dla opiekuna (dotyczy m.in. rodziców zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka),
- Jak dosłać załączniki do wysłanego wniosku o świadczenie dobry start,
- Jak sprawdzić szczegóły wniosków o świadczenie dobry start.