W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Marzec 2024 w Ambasadzie RP w Budapeszcie

08.04.2024

Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń w Ambasadzie RP w Budapeszcie w marcu 2024 roku.

Budynek Ambasady RP w Budapeszcie

2 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie Katarzyna Ratajczak-Sowa, attaché obrony płk Sławomir Mnitowski oraz konsul honorowy RP w Szolnoku Krzysztof Filipowicz wzięli udział w obchodach 175. rocznicy bitwy pod Szolnokiem. To jedna z ważniejszych potyczek w czasie węgierskiej walki o wolność w okresie Wiosny Ludów. Ważną rolę odegrał w niej walczący po stronie Węgrów Legion Polski dowodzony przez generała Józefa Wysockiego. Podczas uroczystości rocznicowych złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi poległych żołnierzy (na placu Wolności - Szabadság tér) i polskich uczestników bitwy (na ulicy Legionu Polskiego - Lengyel legió utca), odsłonięto też nowy pomnik upamiętniający bitwę w parku Verseghyego. Obchody zakończyła inscenizacja bitwy.

2 marca konsul RP Andrzej Kalinowski wziął udział w uroczystości w bazylice w Ostrzyhomiu otwierającej obchody 800. rocznicy urodzin św. Kingi na Węgrzech. Konsul złożył również kwiaty pod tablicą z wizerunkiem św. Kingi, upamiętniającą kanonizację świętej w Starym Sączu w 1999 roku, poświęconą przez papieża Jana Pawła II i podarowaną narodowi węgierskiemu przez mieszkańców ziemi sądeckiej.

2 marca w Instytucie Polskim w Budapeszcie zorganizowana została uroczystość z okazji obchodów 50-lecia Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Budapeszcie. Założona w 1974 roku placówka edukuje w języku polskim uczniów na poziomie szkoły podstawowej i liceum. Dzięki niej od pół wieku polskie dzieci na Węgrzech uczą się ojczystego języka i wiedzy Polsce, otrzymują też polskie świadectwa umożliwiające im kontynuowanie edukacji w kraju. Podczas jubileuszu można było obejrzeć multimedialną prezentację prezentującą przeszłość i teraźniejszość szkoły, wspomnieniową wystawę fotografii, występ artystyczny uczniów, a także spróbować okolicznościowego tortu. Ambasadę podczas obchodów reprezentował konsul RP Andrzej Kalinowski.

6 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Budapeszcie Katarzyna Ratajczak-Sowa odwiedziła polskich wystawców w międzynarodowych targach Horeca – SIRHA w Budapeszcie. Na polskim stoisku, przygotowanym przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie, swoje produkty prezentowało 18 firm z naszego kraju.

7 marca w Instytucie Polskim w Budapeszcie zorganizowano dyskusję „Gen solidarności. Wsparcie Ukrainy w obliczu wojny”, współorganizowaną przez Ambasadę RP w Budapeszcie. Na zaproszenie ambasadora Sebastiana Kęcieka przybyli jej uczestnicy – Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie; Jaap Scholten, holenderski pisarz, autor książki „Three Bags of Women's Clothing and a Sniper” oraz Szabolcs Vörös, dziennikarz, współzałożyciel portalu Válasz Online – podzielili się ze szczelnie wypełniającą salę instytutu publicznością swoimi osobistymi przeżyciami związanymi z pobytem na Ukrainie w czasie wojny. Uczestnicy wydarzenia mogli też obejrzeć wystawę zdjęć polskiego korespondenta Tomasza Jędruchowa, materiały z ostatniego pobytu Jaapa Scholtena na Ukrainie oraz wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny”, prezentowane w sali wystawowej Instytutu Polskiego. 

12 marca attaché obrony płk Sławomir Mnitowski reprezentował Ambasadę RP w Budapeszcie podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy wejścia Węgier do NATO (tego samego dnia przyjęto też do tej organizacji Polskę i Czechy), która została zorganizowana przez węgierskie Ministerstwo Obrony Narodowej w centrum szkolenia w Tata. Do zebranych przemówił minister obrony Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

14 marca, w 230. rocznicę urodzin generała Józefa Bema oraz w przededniu węgierskiego święta narodowego - rocznicy wybuchu wojny o wolność Węgier w Budapeszcie tradycyjnie już upamiętniono postać bohatera Polski i Węgier pod jego pomnikiem w II dzielnicy Budapesztu, na placu jego imienia. W imieniu Ambasady RP w Budapeszcie wieniec w biało-czerwonych barwach złożyli konsul RP w Budapeszcie Andrzej Kalinowskii dyrektor Instytutu polskiego w Budapeszcie Dominika Teske. Kwiaty złożyli także przedstawiciele władz samorządowych (burmistrz II dzielnicy Gergely Őrsi) oraz środowisk polskich i polonijnych. Wartę honorową w historycznych mundurach wystawiła grupy rekonstrukcji historycznych Legion Wysockiego na Węgrzech.

19 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa otworzyła nową wystawę plenerową na ogrodzeniu Ambasady RP w Budapeszcie. Trzecia już taka inicjatywa prezentuje tym razem nieoczywiste i niezwykłe miejsca w Polsce m.in. tzw. Krzywy Las, „malowaną wieś” Zalipie, zabytkowy pałac w Mosznej, gród w Biskupinie czy Kruszyniany - miejsca, które zamieszkują polscy Tatarzy. Wystawa nosi tytuł „Polska – więcej niż myślisz”, powstała dzięki wspólnej inicjatywie Ambasady RP w Budapeszcie  i Polskiej Organizacji Turystycznej. Będzie można ją oglądać przez najbliższe miesiące.

21 marca ambasador Sebastian Kęciek w towarzystwie zastępczyni nadburmistrza Budapesztu Anett Bősz odwiedził wystawę plakatów „Barátság - przyjaźń, szabadság - wolność”. Dwujęzyczna wystawa plenerowa, którą można zwiedzić w parku obok budapeszteńskiego ratusza (Városháza park) oddaje hołd polskim żołnierzom walczącym w powstaniu węgierskim lat 1848-1849 i upamiętnia 230. rocznicę urodzin generała Józefa Bema.

22 marca ambasador Sebastian Kęciek wziął udział w spotkaniu prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Węgier Tamásem Sulyokiem w Starym Sączu, zorganizowanym z okazji obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

22 marca chargée d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w zorganizowanym przez Polsko-Węgierską Izbę Gospodarczą śniadaniu biznesowym w Budapeszcie, podczas którego odbyła się dyskusja panelowa na temat aktualizacji polityki gospodarczej i środowiska biznesowego na rynkach kapitałowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W wydarzeniu wzięli udział studenci i doktoranci zainteresowani polsko-węgierskimi relacjami gospodarczymi.

22 marca konsul RP w Budapeszcie Andrzej Kalinowski wziął udział w obchodach przypadającego 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowanych w Győr. Reprezentowane były lokalne i regionalne organizacje polonijne, towarzystwa przyjaźni polsko-węgierskiej oraz samorządy lokalne.

22 marca chargée d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa przyjęła w Ambasadzie RP w Budapeszcie delegację Stowarzyszenia św. Kingi ze Starego Sącza.

22 marca chargé d’affaires a.i. Katarzyna Ratajczak-Sowa wzięła udział w uroczystościach obchodów 800-lecia urodzin św. Kingi i 650. rocznicy urodzin św. Jadwigi w Budapeszcie. Katarzyna Ratajczak-Sowa oraz dyrektor Instytutu Polskiego Dominika Teske złożyły kwiaty pod pomnikami św. Kingi i św. Jadwigi w ogrodzie różanym przy kościele Wniebowzięcia NMP w Budapeszcie.

23 marca ambasador Sebastian Kęciek wraz z węgierskim ministrem rozwoju regionalnego Tiborem Navracsicsem odwiedził wystawę stałą Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie.

25 marca konsul RP w Budapeszcie Andrzej Kalinowski wziął udział w obchodach przypadającego 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowanych w Nyíregyháza.

25 marca kierownik Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Katarzyna Ratajczak-Sowa i II sekretarz Joanna Bieńczak wzięły udział w inauguracji wystawy „Frankofonia: kultura i dyplomacja”, zorganizowanej w budynku węgierskiego Parlamentu z okazji przypadającego 20 marca Międzynarodowego Dnia Frankofonii. 14 ambasad państw będących członkami, członkami stowarzyszonymi lub - jak w przypadku Polski - obserwatorami Międzynarodowej Organizacji Frankofonii zaprezentowało jeden element łączący ich kraj z obszarem kulturowym języka francuskiego i Węgrami jednocześnie. Postacią będącą na styku Polski, Francji i Węgier jest hrabia Maurycy August Beniowski. Ten polsko-węgierski szlachcic, posiadający również korzenie słowackie, urodził się w 1741 r. na terenach dawnego Królestwa Węgier (obecnie Słowacja), a zmarł w 1786 r. na Madagaskarze. Był postacią niezwykłą: żołnierzem, podróżnikiem, odkrywcą, pisarzem, kolonizatorem i „królem” Madagaskaru.

26 marca konsul RP w Budapeszcie Andrzej Kalinowski wziął udział w obchodach przypadającego 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zorganizowanych w Veszprém.

26 marca ambasador Sebastian Kęciek przyjął nową dyrektor generalną ds. relacji międzynarodowych na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej (NKE) Lilianę Śmiech.

{"register":{"columns":[]}}