W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obywatelstwo polskie

Po referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE wzrosło zainteresowanie uzyskaniem polskiego paszportu, w związku z czym przypominamy:

  1. Dziecko urodzone z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie, nabywa z mocy prawa obywatelstwo polskie – bez względu na miejsce urodzenia dziecka (w Polsce lub za granicą; obowiązuje ius sanguinis).
  2. Jeśli jednak dziecko urodziło się przed 14.08.2012 r. i tylko jeden rodzic posiadał wtedy obywatelstwo polskie, mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty (np. decyzja wojewody poświadczająca posiadanie lub utratę obywatelstwa polskiego) – skontaktuj się z odpowiednim działem paszportowym.
  3. Szczególną formą nabycia obywatelstwa polskiego jest uznanie za obywatela polskiego. Za obywatela polskiego uznaje się w szczególności cudzoziemca przebywającego nieprzerwanie na terytorium Polski przez co najmniej 2 lata, na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub prawa stałego pobytu i który pozostaje co najmniej od 3 lat w związku małżeńskim zawartym z obywatelem polskim lub nie posiada żadnego obywatelstwa.
  4. Osoby, które przed 1.01.1999 r. utraciły obywatelstwo polskie na podstawie niektórych przepisów obowiązujących poprzednio ustaw o obywatelstwie polskim, mogą się ubiegać o jego przywrócenie. Szczegółowo kwestie dotyczące przywrócenia obywatelstwa polskiego reguluje rozdział 5 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1989).
  5. Osoby, które w przeszłości posiadały obywatelstwo polskie lub ich przodkowie byli obywatelami polskimi, a które nie posiadają dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego, mogą wystąpić z wnioskiem o potwierdzenie posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego

Wszystkie informacje dotyczące spraw obywatelskich dostępne są na stronie internetowej Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Londynie, a także pod telefonem Centrum Informacji Konsularnej: +44 (0) 20 3078 9618.

{"register":{"columns":[]}}