O poprawie jakości i dostępności kształcenia dla lekarzy w Polsce
15.02.2024
Kształcenie podyplomowe i zmiany, które są konieczne w zakresie zdobywania specjalizacji przez lekarzy i akredytacji jednostek szkoleniowych to główne tematy rozmów wiceminister Urszuli Demkow z konsultantami krajowymi. Spotkanie odbyło się dziś w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
Wiceminister Urszula Demkow zachęciła konsultantów krajowych do dyskusji. - Kształciłam i nadal kształcę podyplomowo lekarzy oraz diagnostów. Dziś chcę usłyszeć od Państwa, co moglibyśmy razem zrobić, aby usprawnić kształcenie.
Konsultanci zgłaszali propozycje, które według nich powinny poprawić sytuację.
Dyrektor CMKP Ryszard Gellert przypomniał, że w ostatnim, jesiennym naborze na specjalizacje dostępne były 6 262 miejsca w trybie rezydenckim, a przyjęcie miejsca specjalizacyjnego potwierdziło 4134 osoby.
- W sumie ponad 5 tys. lekarzy rozpoczęło specjalizację. Jest to rekordowa liczba, ale zmiany w kształceniu podyplomowym są konieczne - podkreślił.
Małgorzata Zadorożna, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia podkreśliła, że są to kwestie priorytetowe. - Musimy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić stabilną i dostosowaną do liczby absolwentów liczbę miejsc specjalizacyjnych, zwłaszcza w dziedzinach priorytetowych, kluczowych z punktu widzenia epidemiologicznego i demograficznego.