W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport: „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022”

25.09.2023

Ministerstwo Zdrowia opracowało raport, w którym przedstawia priorytetowe działania w zakresie gospodarowania lekami, których realizację przewidziano na lata 2018-2022. To kompleksowy zbiór danych statystycznych, przedstawiający dynamikę i kierunek rozwoju poszczególnych elementów polityki lekowej.

grafika polityka lekowa

Dokument prezentuje zmiany polskiego systemu opieki zdrowotnej wpływające na gospodarowanie lekami, odnosząc się przy tym do kwestii:

  • profilaktyki w zakresie szczepień ochronnych,
  • dostępności rynkowej,
  • dostępności refundacyjnej,
  • przemysłu farmaceutycznego,
  • zawodów medycznych,
  • systemów informacyjnych.

Informacje dotyczące stopnia realizacji poszczególnych założeń zawartych w dokumencie pozyskano od instytucji biorących udział w jego tworzeniu. Podsumowanie zawiera też opracowania przygotowane przez departament polityki lekowej i farmacji ministerstwa zdrowia. W raporcie zawarto też zarys działań planowanych w przyszłości.

Według autorów raportu kierunek działań i kształt polityki lekowej w ostatnich pięciu latach był prawidłowy. Większość planowanych zmian została wprowadzona. Mimo pandemii COIVID-19, z sukcesem udało się wprowadzić korzystne zmiany w zakresie polityki lekowej.

Najistotniejsze z nich to:

  • dostęp do szczepień systematycznie się zwiększa, możliwość ich przeprowadzenia ma coraz większe grono zawodów medycznych, jednocześnie zapadalność na choroby zakaźne, przeciw którym stosowane są szczepienia zmniejszyła się;
  • poziom kontroli produktów leczniczych oraz podmiotów uczestniczących w obrocie lekami utrzymał się na wysokim poziomie;
  • rozwijająca się cyfryzacja przyczyniła się do zwiększenia społecznej świadomości w zakresie zgłaszania działań niepożądanych. Dzięki digitalizacji systemów ochrony zdrowia uproszczono i przyspieszono proces rejestracji leków, wystawiania i realizacji recept czy weryfikacji autentyczności leków. Dzięki systemowi monitorowania obrotu produktów leczniczych, dostępność rynkowa leków jest pod kontrolą, co pozwala na wczesne identyfikowanie braków lekowych;
  • w zakresie systemu refundacji odnotowano, że rosła liczba nowych terapii obejmowanych finansowaniem ze środków publicznych. Powołano do życia Fundusz Medyczny skierowany na innowacyjne terapie, a także utworzono kolejny wykaz bezpłatnych leków przeznaczony dla kobiet w ciąży. Opracowano również zmiany ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które zmienią model procesu refundacyjnego w najbliższym czasie.

Materiały

Podsumowanie stopnia realizacji dokumentu strategicznego - POLITYKA LEKOWA PAŃSTWA 2018-2022
Podsumowanie​_stopnia​_realizacji​_dokumentu​_strategicznego​_-​_POLITYKA​_LEKOWA​_PAŃSTWA​_2018-2022.pdf 4.37MB
{"register":{"columns":[]}}