W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biologia (styczeń 2021 r.)

Temat 9. Ekologia i ochrona środowiska (III). Struktura ekosystemu i jegofunkcjonowanie

Nauczę się przedstawiać strukturę troficzną ekosystemu, rozróżniać producentów, konsumentów (I-go i dalszych rzędów) i destruentów.

  • Materiał dla nauczyciela: przykładowy scenariusz lekcji „Struktura ekosystemu i jego funkcjonowanie” z kartami pracy (autor: Agnieszka Kowalik; źródło: zasoby IP2 ORE)

Typ materiału: Scenariusz zajęć

  • Materiał dla nauczyciela: przykładowy scenariusz lekcji „Struktura i funkcjonowanie ekosystemu” z kartami pracy. (źródło: materiały powstałe w ramach projektu „Poznajmy świat”, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim)

Typ materiału: Scenariusz zajęć

  • Zapoznaj się z materiałem do lekcji „Funkcjonowanie ekosystemu” z Epodręcznika (część 2. Relacje między gatunkami; część 3. Zależności w ekosystemie). Dokonaj analizy ilustracji przedstawiającej fragment sieci pokarmowej na skraju lasu (polecenie 9). Znajdź na ilustracji jak najwięcej łańcuchów pokarmowych. Omów/przedyskutuj na forum klasy/grupy.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Przeczytaj dodatkowy tekst o ekosystemie. Uzupełnij/utrwal wiadomości. (źródło: Ekologia.pl)

Typ materiału: Tekst

Temat 10. Ekologia i ochrona środowiska (III). Materia i energia w ekosystemie

Nauczę się przedstawiać rolę producentów, konsumentów i destruentów w obiegu materii i przepływie energii przez ekosystem.

  • Zapoznaj się z lekcją „Ekosystem – obieg materii i przepływ energii” z Epodręcznika. Opisz, na czym polega krążenie materii i przepływ energii w ekosystemie. Omów rolę producentów, konsumentów i destruentów w obiegu materii i przepływie energii przez ekosystem. Wyjaśnij, dlaczego przy przechodzeniu materii wzdłuż łańcucha pokarmowego następują straty energii.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na YouTube „Materia i energia w ekosystemie” Sprawdź/utrwal wiadomości. (źródło: Lekcje online).

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Materiał dodatkowy dla nauczyciela „ Zagrożenia ekosystemów wodnych” (autor: Agnieszka Bańkowska. Materiały opracowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)

Typ materiału: Tekst

  • Materiały dodatkowe dla nauczyciela do wykorzystania podczas lekcji o ekosystemie (plansze, ilustracje z portalu Scholaris)

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}