W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fizyka (grudzień 2020 r.)

Temat 7. Światło jako fala

Dowiem się, w jaki sposób rozchodzi się w przyrodzie światło słoneczne. Przypomnę sobie kilka podstawowych informacji na temat rozchodzenia się światła w przyrodzie. Poznam rodzaje fal elektromagnetycznych.

  • Zapoznaj się z materiałem na stronie fizykon.org. Dowiedz się, czym jest światło i widmo fal elektromagnetycznych. Poznaj inne od światła widzialnego rodzaje fal elektromagnetycznych.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z treścią materiału. Dowiedz się, dlaczego bezchmurne niebo jest niebieskie, a o zachodzie Słońca czerwone.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” o różnych rodzajach fal elektromagnetycznych: promieniowaniu gamma, promieniowaniu rentgenowskim, ultrafiolecie, świetle widzialnym, podczerwieni, mikrofalach i falach radiowych.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: Co to są fale elektromagnetyczne? – materiał opublikowany na stronie nafalinauki.pl.

Typ materiału: Tekst

  • Dla zainteresowanych: Czy światło to cząstka, czy fala? – Colm Kelleher. (Ted.com)

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 8. Załamanie światła

Poznam definicję zjawiska załamania światła i nauczę się wymieniać przyczyny jego powstawania. Dowiem się na czym polega rozszczepienie światła i jak wyjaśnić zjawisko tęczy.

  • W części 1 – „Zjawisko załamania światła” – obejrzyj film obrazujący zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych. Zapamiętaj różnicę pomiędzy kątem padania i kątem załamania w zjawisku załamania światła. Zapoznaj się z resztą materiału w tej części lekcji. Jeśli masz czas, to przeczytaj również część 2 i 3 materiału.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Przeczytaj tekst na stronie fizykon.org i usystematyzuj wiadomości o załamaniu światła. W zapamiętaniu, na czym polega zjawisko załamania światła pomogą ci wymienione na stronie przykłady.

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” o załamaniu światła. Dowiedz się, co to jest pryzmat, utrwal na czym polega rozszczepienie światła, co to jest kąt padania, kąt załamania i kąt odbicia, oraz w jaki sposób powstaje tęcza.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Dla zainteresowanych: na kanale „Nauka i Eksperymenty” zobacz jak w domowych warunkach przeprowadzić eksperyment obrazujący zjawisko załamania światła.

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}