Matematyka (styczeń 2021 r.)
Temat 33. Proste i odcinki
Na tej lekcji powtórzę pojęcia punktu, odcinka, prostej, półprostej i łamanej. Przypomnę sobie, kiedy proste są prostopadłe, a kiedy są równoległe. Przećwiczę określanie wzajemnego położenia prostych i odcinków.
- Obejrzyj film na portalu Pistacja.tv. Powtórz takie pojęcia geometryczne jak punkt, odcinek, prosta i łamana. Powtórz kiedy proste są prostopadłe, a kiedy są równoległe.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Obejrzyj filmy umieszczone na początku lekcji. Powtórz możliwe wzajemne położenia prostych na płaszczyźnie oraz jak konstruować proste prostopadłe i równoległe. Wykonaj ćwiczenia 1, 3 i 5. Następnie zapoznaj się z przykładem 1 i przypomnij sobie definicję odległości punktu od prostej oraz odległości dwóch prostych równoległych.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zapamiętaj pojęcia punktu, prostej, półprostej i odcinka. Wykonaj ćwiczenia 10–13.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Jak położone są względem siebie proste? Wykonaj ćwiczenie na stronie Matzoo.pl.
Temat 34. Kąty i ich rodzaje – powtórzenie
Na tej lekcji powtórzę definicję kąta. Przypomnę sobie rodzaje kątów. Powtórzę, które kąty są wypukłe, a które wklęsłe, które nazywamy kątami przyległymi, a które wierzchołkowymi.
- Powtórz definicję kąta i obejrzyj film z przykładu 1. Zapoznaj się z przykładami kątów prostych, ostrych, półpełnych i rozwartych. Rozwiąż ćwiczenie 4 i 6.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Przeczytaj definicje: Rodzaje kątów oraz Kąty wypukłe, kąty wklęsłe. Zapoznaj się również z definicją: Kąty przyległe i wierzchołkowe. Zapamiętaj, że suma miar kątów przyległych jest równa 180 stopni, a kąty wierzchołkowe mają równe miary. Wykonaj ćwiczenia 9, 10 i 11.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Jeżeli wciąż czujesz się niepewnie w temacie kątów, to obejrzyj film na stronie Pistacja.tv.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Sprawdź swoją wiedzę o prostych, odcinkach i kątach rozwiązując zadania na stronie Szaloneliczby.pl.
Temat 35. Przystawanie trójkątów
Poćwiczę rozpoznawanie kątów wierzchołkowych i przyległych oraz obliczanie ich wartości.
- Utrwal definicję kątów przyległych i zapamiętaj ile wynosi suma miar kątów przyległych. Rozwiąż ćwiczenie 1. Następnie powtórz definicję kątów wierzchołkowych. Przeanalizuj przykład 1, 4, 6 i zapamiętaj, jaką własność mają kąty wierzchołkowe. Rozwiąż ćwiczenie 7.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż zadania z kątami przyległymi i dopełniającymi. Kątami dopełniającymi nazywamy dwa kąty mające wspólny wierzchołek, jedno ramię wspólne i uzupełniające się w sumie do kąta prostego. (KhanAcademy.org).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż zadania z kątami wierzchołkowymi. (KhanAcademy.org).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Kąty przyległe i wierzchołkowe: aplet na stronie GeoGebra. (autor: Agnieszka Biniewska– Weremczuk).
Temat 36. Kąty odpowiadające i naprzemianległe
Na tej lekcji nauczę się korzystać z własności prostych równoległych. Poznam definicje kątów odpowiadających i naprzemianległych.
- Przeczytaj definicję: Kąty odpowiadające i naprzemianległe. W przykładach 3–5 zmieniaj położenie punktu i obserwuj zmiany miar kątów. Przeczytaj twierdzenie: Kąty przy prostych równoległych. Zwróć również uwagę na kolejne twierdzenie: Dwie proste przecięte trzecią prostą. Zapoznaj się z przykładem 7 i rozwiąż ćwiczenia 2, 3, 5 i 6.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na stronie Pistacja.tv. Powtórz, jak rozpoznać kąty wierzchołkowe, kąty naprzemianległe i kąty odpowiadające.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Poćwicz obliczanie miar kątów. Wykorzystaj wiadomości o kątach przyległych, wierzchołkowych, odpowiadających i naprzemianległych. (Matzoo.pl).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Kąty odpowiadające i naprzemianległe: aplet na stronie GeoGebra. Przesuwaj suwak i obserwuj kąty odpowiadające i naprzemianległe. (autor: Edyta Grabowska).
Temat 37. Trójkąty i ich własności
Na tej lekcji powtórzę wiadomości o trójkątach. Przypomnę sobie klasyfikację trójkątów ze względu na miary ich kątów oraz ze względu na długości ich boków. Powtórzę nierówność trójkąta i twierdzenie o sumie miar kątów trójkąta. Rozwiążę różne zadania o trójkątach z zastosowaniem poznanych wiadomości.
- Przeczytaj twierdzenie: Nierówność trójkąta. Zapamiętaj, kiedy z odcinków a, b i c można zbudować trójkąt. Przejdź do części „Rodzaje trójkątów”. Przypomnij sobie, jak klasyfikujemy trójkąty ze względu na miary ich kątów. Powtórz klasyfikacje trójkątów ze względu na długości ich boków. Przeczytaj przykłady 2–4 z części „Suma kątów w trójkącie” i zapamiętaj ile jest równa suma miar kątów trójkąta. Wykonaj ćwiczenia 7, 8, 12, 15, 18 i 25.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na kanale „PPEInterklasa”. Zobacz, jak stosować nierówność trójkąta w zadaniach.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Czy dobrze są Ci znane trójkąty, ich rodzaje i własności? Wskaż prawdziwość stwierdzeń. (Matzoo.pl).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Podaj miarę zaznaczonego kąta. Wykorzystaj wiadomości o kątach i sumie miar kątów trójkąta. (Matzoo.pl).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Zastosuj nierówność trójkąta i sprawdź czy z podanych boków można zbudować trójkąt. (Matzoo.pl).
Temat 38. Przystawanie trójkątów
Na tej lekcji poznam trzy cechy przystawania trójkątów. Nauczę się rozpoznawać i wskazywać trójkąty przystające. Zastosuję cechy przystawania trójkątów rozwiązując zadania.
- Obejrzyj film na stronie Pistacja.tv o przystawaniu trójkątów. Poznaj cechy przystawania trójkątów i dowiedz się, jak rozpoznać trójkąty przystające.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Przeczytaj twierdzenie: Cechy przystawania trójkątów. Zapamiętaj trzy cechy przystawania trójkątów: cecha przystawania bok–bok–bok (bbb), cecha przystawania bok–kąt–bok (bkb), cecha przystawania kąt–bok–kąt (kbk).
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Zapoznaj się z przykładami 3, 4, 6. Następnie rozwiąż ćwiczenia 2, 8, 9 i 18.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Korzystając z poznanych cech przystawania trójkątów wskaż prawdziwość stwierdzeń. (Matzoo.pl).
Temat 39. Twierdzenie Pitagorasa
Dowiem się, co to jest założenie i teza oraz nauczę się wskazywać je w twierdzeniu. Poznam twierdzenie Pitagorasa i zobaczę jak je stosować na przykładach.
- Przeczytaj lekcję o twierdzeniach. Dowiedz się, co nazywamy twierdzeniem, co to jest założenie i teza. Dla zainteresowanych: przeczytaj również część o twierdzeniu odwrotnym oraz zapoznaj się z przykładami.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na stronie Pistacja.tv. Poznaj twierdzenie Pitagorasa i dowiedz się, jak można je stosować.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Przeczytaj tekst umieszczony w niebieskiej ramce. Następnie zapoznaj się z przykładami 1–4. (Szaloneliczby.pl).
- Materiał dodatkowy: przeczytaj tekst na stronie Matematykainnegowymiaru.pl. Korzystając z planszy interaktywnej przyjrzyj się na czym polega twierdzenie Pitagorasa. Dowiedz się kim był Pitagoras, jaki trójkąt nazywamy trójkątem egipskim i co to są trójki pitagorejskie.
Temat 40. Twierdzenie Pitagorasa – zadania
Na tej lekcji poćwiczę stosowanie twierdzenia Pitagorasa do obliczania brakujących długości boków w trójkątach prostokątnych.
- Zapoznaj się z przykładami 1–3. Następnie rozwiąż ćwiczenia 3, 7, 8 i 10.
Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika
- Obejrzyj film na stronie Pistacja.tv. Dowiedz się, jak korzystać z twierdzenia Pitagorasa do obliczania długości boków trójkąta prostokątnego.
Typ materiału: Materiał multimedialny
- Poćwicz stosowanie twierdzenia Pitagorasa i oblicz długość odcinka oznaczonego literą. (Matzoo.pl).
Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne
- Poćwicz obliczanie brakujących długości boków w trójkątach prostokątnych. (Khanacademy.org).