W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

D2.1.1 Wsparcie inwestycji infrastrukturalnych obiektów dydaktycznych

Nabór 1 dotyczy wniosków o objęcie wsparciem przedsięwzięć, w skład których wchodzą obowiązkowo projekty inwestycyjne związane z modernizacją i doposażeniem bazy dydaktycznej wykorzystywanej do edukacji przedklinicznej, jak również związane z modernizacją lub stworzeniem bazy klinicznej służącej do kształcenia studentów w centralnych szpitalach klinicznych.

Przedsięwzięcia wdrażane będą w ramach: Komponentu D „ Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”, Inwestycji D2.1.1 „ Inwestycje związane z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych w związku ze zwiększeniem limitów przyjęć na studia medyczne”, Wskaźnika D31G „Liczba zmodernizowanych obiektów dydaktycznych do celów kształcenia przedklinicznego (w tym centrów symulacji medycznych), dostosowanych obiektów bazy klinicznej wykorzystywanych do kształcenia w centralnych szpitalach klinicznych, zmodernizowanych infrastruktur bibliotek i akademików na uniwersytetach medycznych ” .

Informacje o naborze

Termin składania wniosków:

od 21.08.2024 r. do 20.09.2024 r.

 

Termin rozstrzygnięcia konkursu:

I kwartał 2025 r.

 

Miejsce składania wniosków:

Ministerstwo Zdrowia

ul. Miodowa 15

00‐952 Warszawa 

 

Sposób składania wniosków o dofinansowanie:

Nabór 1 - wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem uczelnia składa wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu CST2021

Na co i kto może składać wnioski

Kto może składać wnioski?

Zgodnie z Regulaminem wyboru i oceny wniosków o objęcie przedsięwzięć wsparciem, Wnioski o objęcie przedsięwzięcia wsparciem może składać uczelnia, która: 

- kształci na kierunku lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym

- na kierunkach określonych w art. 68 ust 1 pkt 1-8 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce kształci minimum 50% studentów tej uczelni

- jest organem tworzącym dla szpitala klinicznego

 

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Wnioskodawca może otrzymać wsparcie na projekty inwestycyjne związane z modernizacją i doposażeniem bazy dydaktycznej wykorzystywanej do edukacji przedklinicznej jak również związane z modernizacją lub stworzeniem bazy klinicznej służącej do kształcenia studentów w centralnych szpitalach klinicznych.

Dodatkowo, uczelnia może wnioskować o realizację projektów inwestycyjnych w zakresie modernizacji bibliotek na uczelniach medycznych w celu bezkontaktowego użycia ich zasobów i utworzenia bezpiecznych miejsc do samodzielnej nauki oraz modernizacji domów studenckich należących do uczelni medycznych w celu dostosowania ich do potrzeb wynikających z wymogów sanitarnych.

Finanse

Poziom dofinansowania przedsięwzięcia

Uczelnie będą mogły otrzymać wsparcie na realizację przedsięwzięcia w kwocie nie większej niż 190 000 000,00 zł netto.

Jaka jest pula środków na nabór wniosków

1.710.000.000,00 zł (słownie: jeden miliard siedemset dziesięć milionów złotych 0/100)

Jaki jest minimalny wkład własny

Podatek od towarów i usług (VAT) nie jest wydatkiem kwalifikowalnym i nie może być finansowany ze środków KPO w ramach realizacji przedsięwzięcia. Podatek od towarów i usług (VAT) jest finansowany ze środków własnych Wnioskodawcy lub ze źródeł innych niż środki własne Wnioskodawcy

Pytania i odpowiedzi

W związku z pytaniami otrzymanymi od uczelni, przedstawiamy poniżej dodatkowe wyjaśnienia w zakresie definicji pojęcia „modernizacja”.

Definicja została zawarta w Regulaminie naboru, wzorze umowy oraz Fiszce i ze względu na pojawiające się pytania związane z interpretacja zastosowania pojęcia „modernizacja” w procesie kontraktowania oraz rozliczania kosztów zadań inwestycyjnych, IOI uznało za wskazane przedstawienie poniższych wyjaśnień.

Definicja zawarta w Regulaminie naboru 1:

Modernizacja - wszelkie działania inwestycyjne, które prowadzą do ulepszenia, unowocześnienia, odnowienia infrastruktury budowlanej uczelni, które mogą się wpisywać zarówno w zakres robót budowlanych w rozumieniu art. 3 pkt 7 ustawy - Prawo budowlane, jaki i innych prac, które nie stanowią robót budowlanych w rozumieniu ww. ustawy. Przy czym w zakres modernizacji nie wchodzą prace polegające na bieżącej konserwacji obiektów budowlanych.

Doprecyzowanie:

Wszelkie prace polegające na:
-  remoncie w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy prawo budowlane oraz

-  robotach budowlanych w rozumieniu art.  3 pkt 7 ustawy prawo budowlane,

będą wpisywały się w modernizację infrastruktury uczelni.

Należy wskazać, że zakres przedmiotowym pojęcia modernizacja objęte są roboty budowane wskazane w art. 3 pkt 7 ustawy – Prawa budowlane.

Zgodnie z ww. przepisem przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Z kolei zgodnie z art. 3 pkt 8 ustawy  - Prawo budowlane przez remont należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Zatem roboty budowlane polegające na remoncie będą się wpisywały w zakres modernizacji infrastruktury.

Dodatkowo należy wskazać, że w zakresie przedmiotowy definicji modernizacji, zgodnie z Regulaminem […], wpisują się również innych prace, które nie stanowią robót budowlanych w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane, istotne jest natomiast aby prowadziły one do ulepszenia, unowocześnienia, odnowienia infrastruktury budowlanej uczelni. Częste takie prace również nazywane się remontem (chociaż nie są to świetle ustawy – Praw budowlane roboty budowlane) lub pracami remontowymi lub pracami modernizacyjnymi lub remontowo-budowlanymi.

Jeżeli chodzi o bieżącą konserwację, to należy wskazać, że nie ma legalnej definicja tego pojęcia. Należy przyjąć, że są to prace, które mają utrzymać obiekt w aktualnym stanie technicznym, w zakres tego rodzaju pracy wchodzą takie czynności jak dokonywanie regularnych przeglądów czy naprawa bieżących awarii.

Koszty związane z modernizacją, remontem określone jak powyżej, w trakcie kontroli weryfikacji wydatków badane będę m.in. w zakresie zgodności wydatków z regulaminem konkursu, sposobu ujęcia w księgach rachunkowych u Wnioskodawcy, w odniesieniu do przyjętej Polityki rachunkowości, analizy dokumentów źródłowych, w tym opisów na dokumentach doprecyzowujących charakter danego kosztu.

Materiały

Regulamin Naboru 1 dla D31G + załączniki aktualizacja 30.12.2024
Regulamin​_Naboru​_1​_dla​_D31G​_+​_załączniki​_aktualiz​_301224.7z 0.65MB
UMOWA + załączniki aktualizacja 5.09.2024
UMOWA​_+​_załączniki​_aktualiz​_050924.7z 0.43MB
Regulamin KOP + załączniki​_aklualiz.​_19.11.2024
Regulamin​_KOP​_+​_załączniki​_aktualiz​_191124.7z 0.45MB
{"register":{"columns":[]}}