Pytania i odpowiedzi
Kto może ubiegać się o zgodę na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL?
Zgodę na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL mogą uzyskać szpitale III stopnia, szpitale ogólnopolskie, szpitale onkologiczne, szpitale pediatryczne oraz szpitale pulmonologiczne.
U kogo może być zastosowane leczenie w ramach procedury RDTL?
Leczenie w ramach procedury RDTL może być zastosowane u tych pacjentów, u których w toku dotychczasowego leczenia wyczerpano dostępne metody leczenia finansowane ze środków publicznych w danym wskazaniu.
Jakie leki mogą być finansowane w ramach procedury RDTL?
W ramach procedury RDTL można ubiegać się o dostęp do leku, który nie jest finansowany ze środków publicznych w danym wskazaniu, posiada dopuszczenie do obrotu na terytorium Polski, jest dostępny w obrocie na polskim rynku oraz nie jest wymieniony w publikowanym przez Ministerstwo Zdrowia komunikacie w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury RDTL. W przypadku, gdy choć jedna z powyższych przesłanek nie jest wypełniona, lek nie może być finansowany w ramach procedury RDTL. W ramach procedury RDTL nie mogą być finansowane również leki sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego oraz leki, dla których została wydana zgoda na czasowe dopuszczenie do obrotu.
Na jaki okres może być przyznana zgoda na pokrycie kosztów leczenia w ramach procedury RDTL?
Zgoda na pokrycie kosztów leczenia może być wydana na okres nieprzekraczający trzech miesięcy lub trzech cykli leczenia. W sytuacji, w której pacjent odnosi korzyści z leczenia prowadzonego w ramach procedury RDTL, istnieje możliwość kontynuacji leczenia.
Jak długo pacjent może stosować leczenie w ramach procedury RDTL?
Leczenie w ramach procedury RDTL może być kontynuowane przez pacjenta do czasu progresji choroby, nieakceptowalnej toksyczności leczenia.
W jaki sposób ubiegać się o zgodę na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w sytuacji wdrożenia leczenia?
Świadczeniodawca zainteresowany ubieganiem się o pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w ramach wdrożenia leczenia wypełnia wniosek o opinię do konsultanta wojewódzkiego lub krajowego z dziedziny medycyny właściwej ze względu na chorobę pacjenta, w którym zawarte są informacje dotyczące przebiegu dotychczasowego leczenia oraz informacja o braku możliwości dalszego leczenia z zastosowaniem dostępnych leków finansowanych ze środków publicznych w danym wskazaniu. Po otrzymaniu pozytywnej opinii konsultanta świadczeniodawca ma obowiązek zawiadomić właściwy oddział wojewódzki NFZ.
W jaki sposób ubiegać się o zgodę na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w sytuacji kontynuacji leczenia?
Świadczeniodawca zainteresowany ubieganiem się o pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL w ramach kontynuacji leczenia dokonuje, za pośrednictwem lekarza prowadzącego leczenie, zgłoszenia zamiaru kontynuacji leczenia pacjenta do właściwego oddziału NFZ. Zgłoszenie musi zawierać potwierdzenie skuteczności dotychczasowego leczenia w ramach procedury RDTL.
Czy możliwość pokrycia kosztów leku w ramach procedury RDTL dotyczy wyłącznie pacjentów onkologicznych?
Nie, w ramach procedury RDTL możliwe jest leczenie zarówno pacjentów onkologicznych, jak również tych leczonych z powodu chorób o charakterze nieonkologicznym.
Czy pacjent ponosi jakieś koszty z tytułu leczenia w ramach procedury RDTL?
W przypadku uzyskania zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL, pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Finansowanie leczenia w ramach procedury RDTL odbywa się na zasadzie dotacji celowych przekazywanych świadczeniodawcom za pośrednictwem NFZ.