W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

29.04.2024

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby będące następstwem jej wykonywania. Statystyki Międzynarodowej Organizacji Pracy wskazują, że z roku na rok liczba wypadków rośnie. Drwale i pozostali pracownicy zakładów usług leśnych (ZUL) są grupą zawodową szczególnie narażoną na ryzyko urazu, utraty zdrowia lub życia w pracy. Specyfika pracy w lesie i jej charakter powoduje też, że częściej niż pracownicy innych branż ulegają wypadkom.

  • Zwiększenie bezpieczeństwa pracy w leśnictwie jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
  • MKiŚ jest w trakcie  włączania kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji Zawodowych.
  • W najbliższym czasie przy Ministrze Klimatu i Środowiska zostanie też utworzony Zespół ds. bezpieczeństwa pracy w branży leśnej.
  • Głównym zadaniem postawionym przed członkami zespołu będzie rozwój kompetencji pracowników i pracodawców w obszarze bezpieczeństwa pracy, wypracowanie rozwiązań organizacyjnych i technicznych oraz metod i systemów zarządzania, których wdrożenie przyczyni się do znaczącego ograniczenia liczby wypadków przy pracy w leśnictwie.

Leśnictwo jest jedną z pięciu branż z największą liczbą wypadków śmiertelnych przypadających na 1000 zatrudnionych. W 2023 roku w sektorze usług leśnych doszło do 16 wypadków śmiertelnych, a w górnictwie do 15. Uwzględniając liczbę zatrudnionych w obu branżach, oznacza to, że liczba wypadków w leśnictwie jest dwukrotnie większa. Trwała reforma gospodarki leśnej nie jest więc możliwa bez podniesienia poziomu bezpieczeństwa ludzi pracujących w lesie. Dlatego też zwiększenie bezpieczeństwa pracy w leśnictwie jest jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

MKiŚ jest w trakcie włączania kwalifikacji wolnorynkowej "Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Brak jednolitego uregulowania kwestii kwalifikacji pilarza-drwala od lat wzbudza poważne wątpliwości,  dotyczące jakości szkoleń oraz samego procesu certyfikowania i nadawania uprawnień.  Niedopuszczalny jest  bowiem proceder sprzedaży certyfikatów bez konieczności zaprezentowania praktycznych umiejętności. Dochodzi wtedy do sytuacji, gdy do pracy przystępują osoby nieznające bezpiecznych technik ścinki, obalania i okrzesywania drzew, bez wiedzy o zagrożeniach. Ma to negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracy zatrudnionych w tym zawodzie. Opisanie kwalifikacji w postaci poszczególnych efektów uczenia się i metod ich weryfikacji, a następnie powołanie niezależnych instytucji certyfikujących do prawidłowego przeprowadzania egzaminów będzie skutkować podniesieniem jakości wyszkolenia  pilarzy-drwali, a także, o co zabiega Ministerstwo Klimatu i Środowiska,  wzrostem poziomu bezpieczeństwa pracy. Włączenie kwalifikacji do ZSK jest też odpowiedzią na formułowane od dawna oczekiwania pracodawców sektora usług leśnych, dotyczące stworzenia jednolitego systemu szkolenia i egzaminowania drwali. 

Dzięki wprowadzeniu kwalifikacji wolnorynkowej „Pozyskiwanie drewna pilarką łańcuchową” i możliwości potwierdzania umiejętności zawodowych w procesie walidacji przez niezależne od podmiotu szkolącego instytucje certyfikujące, osoby posiadające tę kwalifikację będą właściwie przygotowane do pracy, co ograniczy ryzyko wystąpienia wypadków podczas wycinki i zrywki drewna

– podkreśla Mikołaj Dorożała, Podsekretarz Stanu w MKiŚ.  

W najbliższym czasie przy Ministrze Klimatu i Środowiska zostanie też utworzony Zespół ds. bezpieczeństwa pracy w branży leśnej. Do jego składu powołani zostaną przedstawiciele PGL Lasy Państwowe i organizacji zrzeszających pracodawców leśnych, a także eksperci MKiŚ odpowiedzialni za gospodarkę leśną, kwalifikacje branżowe i bezpieczeństwo pracy. Głównym zadaniem postawionym przed członkami zespołu będzie rozwój kompetencji pracowników i pracodawców w obszarze bezpieczeństwa pracy, wypracowanie rozwiązań organizacyjnych i technicznych oraz metod i systemów zarządzania, których wdrożenie przyczyni się do znaczącego ograniczenia liczby wypadków przy pracy w leśnictwie.

We wrześniu tego roku, przy Technikum Leśnym w Tucholi, zostanie uruchomiona nowa placówka w systemie oświaty - Branżowe Centrum Umiejętności (BCU). Centrum, dysponujące bazą hotelową oraz nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, obejmującym pracownie przedmiotowe, maszyny i symulatory maszyn, będzie kształciło kadry zgodnie z zapotrzebowaniem nowoczesnej gospodarki leśnej. Centrum będzie organizatorem specjalistycznych szkoleń dla pracowników zakładów usług leśnych, Lasów Państwowych, a także uczniów i nauczycieli zawodu szkół leśnych, instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz studentów kierunków leśnych. BCU będzie też ośrodkiem weryfikującym umiejętności drwali, operatorów maszyn leśnych typu harwester, forwarder oraz operatorów przyczep nasiębiernych do zrywki drewna. Oferta Centrum przewiduje szereg szkoleń podnoszących bezpieczeństwo podczas prac leśnych, m.in. koordynacja prac leśnych, bezpieczna praca pilarza-drwala, kursy operatorów żurawi przenośnych czy szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Pełna oferta bezpłatnych szkoleń w obszarze gospodarki leśnej zostanie przedstawiona już  we wrześniu 2024 r.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}