W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monitoring skutków pożaru nielegalnie zgromadzonych odpadów w Siemianowicach Śląskich

11.05.2023

Pożar, który objął 6 tys. mkw nielegalnie zgromadzonych, łatwopalnych odpadów w Siemianowicach Śląskich jest dogaszany, a jego skutki dla bezpieczeństwa ludzi i środowiska są monitorowane. Wojewódzki Sztab Zarządzania Kryzysowego po posiedzeniu spotkał się z dziennikarzami, żeby poinformować o bieżących zaleceniach. W spotkaniu w Siemianowicach Śląskich uczestniczyła wiceministra Anita Sowińska.

Wiceministra Anita Sowińska

Najważniejsze informacje

  • Trwa dogaszanie i zabezpieczenie pogorzeliska nielegalnie zgromadzonych odpadów.
  • Na miejscu zdarzenia i w Siemianowicach Śląskich prowadzony jest monitoring powietrza przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który obecnie nie wskazuje przekroczenia stężeń niebezpiecznych substancji, nie ma zagrożenia dla mieszkańców.
  • W związku z przedostaniem się do środowiska, do wód powierzchniowych zanieczyszczeń wojewodowie śląski i małopolski polecili służbom szczególne monitorowane sytuacji.

Inspekcja Ochrony Środowiska będzie monitorować zanieczyszczenie, które w związku z pożarem dostało się do Przemszy, która jest dopływem Wisły. Państwowa Straż Pożarna zabezpieczyła odpływ wód pogaśniczych. Dziękuję wszystkim ratownikom, którzy ugasili i zabezpieczyli pożar nielegalnie zgromadzonych odpadów

– mówiła wiceministra Anita Sowińska w Siemianowicach Śląskich.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w sprawie pożaru jest w stałym kontakcie z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem i sztabem kryzysowym na miejscu.

W związku z pożarem w Siemianowicach Śląskich na miejscu zdarzenia są pracownicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach oraz z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ. Decyzją Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska skierowano na miejsce specjalistyczny sprzęt. Jest to mobilny ambulans pomiarowy, którego zadaniem jest teraz bieżące monitorowanie zanieczyszczeń powietrza wokół miejsca pożaru.

Ponadto polecono Departamentowi Monitoringu Środowiska GIOŚ analizę jakości powietrza na stacjach pomiarowych w całym województwie śląskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach jest w bieżącym kontakcie ze wszystkim służbami pracującymi przy gaszeniu pożaru oraz pracującymi na miejscu. W zależności od rozwoju sytuacji będą wdrażane dalsze działania.

Kiedy wydano decyzję o zamknięciu nielegalnego składowiska odpadów i jakie działania podjęto w celu likwidacji?

W miejscu objętym pożarem w 2017 r. wydane zostało zezwolenie na zbieranie odpadów (Prezydent Miasta Siemianowice Śląskie), które straciło swoją ważność w marcu 2020 r. Nie można w tej sytuacji mówić o prowadzeniu składowiska odpadów, na które wymagane są innego rodzaju decyzje (składowisko odpadów to obiekt budowlany służący do unieszkodliwiana odpadów przez składowanie).

Zezwolenie na zbieranie wygasło w marcu 2020 r. w związku z nieuzupełnieniem wniosku o dostosowanie zezwolenia do obowiązujących przepisów prawa (organ rozpatrujący marszałek województwa). Zatem od tego momentu w tym przypadku mamy do czynienia z miejscem nagromadzenia odpadów niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

W ramach prowadzonych działań kontrolnych Inspekcji Ochrony Środowiska w wyniku stwierdzenia naruszeń zarówno w odniesieniu do wymagań zawartych w zezwoleniu jak i przepisów obowiązującego prawa WIOŚ decyzją z 7.04.2020 r. wstrzymał działalność gospodarczą podmiotu w zakresie zbierania odpadów. WIOŚ nałożył także szereg kar administracyjnych oraz zarządzenie pokontrolne.

Kto powinien podjąć działania, żeby zapobiegać sytuacji groźnej dla życia i zdrowia?

Podejmowanie działań mających na celu usunięcie nielegalnie zmagazynowanych odpadów leży w kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego.

Ze względu, na to że przeciwdziałanie nielegalnemu gospodarowaniu odpadami, w szczególności odpadami niebezpiecznymi, jest jednym z priorytetów obecnego rządu Ministerstwo Klimatu i Środowiska kończy przegląd istniejących regulacji oraz postulatów i rekomendacji organów administracji państwowej w tym obszarze.

Choć w ostatnich latach wprowadzono wiele nowych wymagań dla branży gospodarki odpadami, a także zmian w procedurach usuwania odpadów, nie są wykluczone kolejne zmiany tych przepisów, które z jednej strony dalej uszczelniałyby system gospodarowania odpadami, z drugiej jednak zwiększyłyby możliwości administracji w zakresie usuwania odpadów nagromadzonych niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Zmiany te jednak będą musiały uwzględnić konieczność zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania i rozwoju branży gospodarki odpadami.

Resort klimatu i środowiska zdaje sobie sprawę, że z punktu widzenia administracji samorządowej, finansowanie ze środków publicznych usuwania nielegalnie zdeponowanych odpadów powinno zostać zwiększone, niemniej jednak istotne jest, aby proces ten odbywał się stopniowo, z uwzględnieniem nie tylko możliwości finansowych budżetu państwa, ale również mocy przerobowych krajowych instalacji do przetwarzania odpadów.

Kwestią kluczową jest też, takie udzielenie wsparcia aby nie było ono dodatkową "motywacją" dla tzw. szarej strefy do kontynuacji nielegalnego procederu w oparciu o zasadę - "teraz państwo będzie płaciło za wszystkie nielegalnie nagromadzone odpady".

W chwili obecnej w resorcie klimatu i środowiska podlegają dyskusji zarówno formy, jak i zasady dofinansowania przedsięwzięć polegających na usuwaniu nielegalnie nagromadzonych odpadów, w szczególności odpadów niebezpiecznych, w celu zapewnienia jak najwyższej efektywności wydatkowania środków.

Kto zajmie się likwidacją pogorzeliska?

Podejmowanie działań mających na celu usunięcie nielegalnie zmagazynowanych odpadów, także po ich pożarze, leży w kompetencjach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 26 ustawy o odpadach w pierwszej kolejności, to posiadacz odpadów jest obowiązany usunąć odpady z takich miejsc w tym odpady porzucone po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej.

Dopiero w przypadku niewykonania obowiązku przez zobowiązanego, organy ochrony środowiska są zobowiązane do wydania decyzji nakazującej ich usunięcie, a także – w razie potrzeby – do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji oraz wykonania zastępczego wydanej decyzji.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}