Aktualności
Muzyka z Kraju Chopina: międzynarodowy projekt Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
2022-08-31
Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z kolejną odsłoną międzynarodowej kampanii promującej rodzimą muzykę. Po dwóch edycjach poświęconych pianistyce przyszła pora na twórczość skrzypcową. W ramach przedsięwzięcia promowane będą utwory Henryka Wieniawskiego i Grażyny Bacewicz, transkrypcje dzieł Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Nie zabraknie twórczości pedagogicznej.
Międzynarodowy projekt „Muzyka z Kraju Chopina” skierowany jest do początkujących i średnio zaawansowanych skrzypków oraz ich nauczycieli z Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Niemiec. Jego celem jest promowanie twórczości skrzypcowej polskich kompozytorów, a w rezultacie rozszerzanie repertuaru edukacyjnego i koncertowego o tytuły Karola Szymanowskiego, Zygmunta Noskowskiego, Adama Wrońskiego, Krzesimira Dębskiego i wielu innych, mniej znanych, których utwory posiadają walory edukacyjne i koncertowe.
W ramach przedsięwzięcia powstało pięć cyklów złożonych z pięciu lekcji pokazowych prezentujących edukacyjne aspekty utworów wybranych polskich kompozytorów. Każdy cykl zrealizowany jest w wybranym języku kraju partnerskiego, a wprowadzenie napisów z tłumaczeniami umożliwia swobodne korzystanie ze wszystkich 25 tutoriali. Przez polską muzykę prowadzą skrzypkowie-edukatorzy, którzy omawiają utwory pod względem wykonawczym i interpretacyjnym, uzupełniając swoje wypowiedzi o rzeczowe wskazówki techniczne. Bonusem do lekcji pokazowych są wzorcowe nagrania prezentowanych w tutorialach utworów.
Tutoriale edukacyjne przygotowali i nagrali skrzypkowie oraz pedagodzy z pięciu krajów: Steven Bingham (Wielka Brytania), Eduoardo Zosi (Włochy), Nora Scheidig (Niemcy), Shirly Laub (Francja) i Kyoko Ogawa (Japonia). Utwory prezentowane w tutorialach zostały nagrane przez charyzmatyczną polską skrzypaczkę Agatę Szymczewską – ekspertkę merytoryczną kampanii, zwyciężczynię XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Na fortepianie towarzyszy jej Wojciech Szymczewski. Wszystkie materiały wideo można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.fromchopinsland.com oraz na kanale YouTube PWM.
Nie zabraknie spotkań na żywo z udziałem Agaty Szymczewskiej i Wojciecha Szymczewskiego. Podczas koncertów i kursów mistrzowskich zaprezentują oni bogactwo polskiej twórczości skrzypcowej ujętej w projekcie „Muzyka z kraju Chopina”. Polskie Wydawnictwo Muzyczne już dziś zaprasza na tegoroczne targi Mondomusica w Cremonie, 24 i 25 września, podczas których będzie można na żywo usłyszeć grę jednej z najlepszych polskich skrzypaczek. W ramach promocji projektu przygotowywane są również trzy muzyczne wydarzenia na terenie Wielkiej Brytanii. Koncerty i kursy mistrzowskie odbędą się 4 listopada w Cardiff (The Royal Welsh College of Music and Drama), 5 listopada w Chichester (University of Chichester) oraz 7 listopada w Londynie (Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance).
Materiały wideo można obejrzeć bezpłatnie na stronie www.fromchopinsland.com. Informacje przystępnie przekazane w zwięzłych, kilkuminutowych filmach pozwalają w krótkim czasie poszerzyć wiedzę na temat repertuaru edukacyjnego i twórczości polskich kompozytorów dla dzieci i młodzieży. Omawiane publikacje są dostępne w e-sklepie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, księgarni stacjonarnej w Krakowie i innych dobrych księgarniach muzycznych oraz w serwisie nkoda.
Partnerzy projektu: Instytuty Polskie w Londynie, Rzymie, Paryżu, Berlinie i Tokio, Hal Leonard Europe, Universal Edition, Zen-On Music Co., Ltd.
Projekt „Muzyka z kraju Chopina” finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”.
Najczęściej czytane:
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.
Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.
Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną.
Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego?
Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia.
#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.