W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata „Kobiety w międzynarodowym bezpieczeństwie i procesach pokojowych”.

15.03.2022

W dniu 14 marca 2022 r. Ambasada RP w Nikozji zorganizowała debatę nt. konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz roli kobiet w kształtowaniu pokoju i bezpieczeństwa.

Prezentacja online dr Korneli Oblińskiej

W dniu 14 marca 2022 r. Ambasada RP w Nikozji zorganizowała debatę nt. konfliktu zbrojnego na Ukrainie, roli kobiet w kształtowaniu pokoju i bezpieczeństwa, udziału kobiet w konfliktach zbrojnych oraz procesach pokojowych, a także rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 z udziałem polskich ekspertek: prof. Aleksandry Gasztold oraz dr Korneli Oblińskiej z WIIS Polska*.

Debatę zorganizowano na Uniwersytecie Nikozyjskim, który wraz z Akademią Dyplomatyczną UNIC był współorganizatorem wydarzenia.

Na zaproszenie Ambasady RP w Nikozji w wydarzeniu udział wzięli dyplomaci akredytowani w Republice Cypryjskiej, przedstawiciele UNFICYP oraz UN POL,  cypryjskiej administracji, NGO, a także dziennikarze, aktywiści i studenci.

Gości powitali rektor Uniwersytetu Nikozyjskiego prof. Philippos Pouyioutas oraz Ambasador RP w Republice Cypryjskiej Irena Lichnerowicz-Augustyn, a przemówienie otwierające wygłosił starszy wicerektor prof. Constantinos Phellas.

Ambasador w swoim przemówieniu odniosła się do trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie a także przedstawiła polskie zaangażowanie oraz ogromną pomoc humanitarną świadczoną dla ukraińskich uchodźców. Minutą ciszy uczczono ofiary rosyjskiej agresji.

Debata służyła wymianie poglądów i doświadczeń nt. możliwości większego zaangażowania kobiet w misje, operacje i procesy pokojowe na świecie oraz niezbędnego ku temu wsparcia strukturalnego. Dyskutowana była rola kobiet w tych procesach oraz poszukiwane przyczyny wciąż istniejącej nierównowagi w reprezentacji kobiet i mężczyzn na wszystkich szczeblach podejmowania decyzji, w tym w rozmowach i negocjacjach pokojowych.

Dodatkowym efektem wydarzenia jest nawiązanie bliskich kontaktów pomiędzy polskimi i cypryjskimi ekspertami, które z całą pewnością będą skutkować dalszą współpracą i realizacją w przyszłości kolejnych wspólnych projektów.

*Women In International Security (WIIS) jest wiodącą na świecie organizacją zajmującą się promowaniem przywództwa oraz rozwoju profesjonalnego kobiet w dziedzinach międzynarodowego bezpieczeństwa oraz pokoju. WIIS organizuje warsztaty szkolące zdolności przywódcze, mentoring i programy networkingowe, w swojej działalności skupia się również na obecnych zagadnieniach w międzynarodowej polityce. WIIS wspiera projekty badawcze i inicjatywy zaangażowania politycznego w zakresie ważnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}