W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dwudziesta rocznica powstania Stowarzyszenia Kulturalnego Polaków na Cyprze „Malwa”

20.10.2021

Obchody rocznicowe odbyły się 20 października w Nikozji.

Malwa

Stowarzyszenie „Malwa” powstało w 2001 roku. Celem, który od początku przyświeca jego działalności jest pielęgnowanie kultury, języka i zwyczajów pośród mieszkających na Cyprze Polaków oraz upowszechnianie wiedzy o polskiej kulturze pośród obywateli Cypru i innych państw.

W swoim wystąpieniu przewodnicząca Stowarzyszenia, Urszula Savvopoulou, podziękowała wszystkim, którzy wspierają działalność „Malwy”, zarówno poprzez współorganizowanie różnego typu wydarzeń, jak i aktywny w nich udział. Ambasador RP w Republice Cypryjskiej Irena Lichnerowicz-Augustyn odczytała okolicznościowy list od Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnika Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka.

Minister Edukacji, Kultury, Sportu i Młodzieży Republiki Cypryjskiej Prodromos Prodromou podziękował „Malwie” za dotychczasowe dokonania. Podkreślił znaczenie współpracy kulturalnej z Polską, czego dowodem jest podpisanie, podczas niedawnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Cyprze, kolejnego polsko-cypryjskiego Programu Współpracy w dziedzinach nauki, oświaty, kultury, sportu i młodzieży na lata 2021-2025.

Przy okazji uroczystości Ambasador Irena Lichnerowicz-Augustyn w imieniu Prezydenta RP wręczyła odznaczenia państwowe. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-cypryjskiej współpracy naukowej w dziedzinie archeologii Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała dyrektor cypryjskiego Departamentu Starożytności Marina Solomidou-Ieronymidou oraz pan Eustathios Raptou.

Po zakończeniu części oficjalnej goście wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu dwójki polskich pianistów: Anny Lipiak i Grzegorza Niemczuka, którzy wykonali utwory Moritza Moszkowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}