Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Pradze
31.05.2024
W dniach 30-31 maja w Pradze odbyło się ostatnie spotkanie szefów dyplomacji państw Paktu Północnoatlantyckiego przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie. Polskę reprezentował minister Radosław Sikorski. Rozmowy koncentrowały się wokół przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie oraz wsparcia sojuszników dla walczącej Ukrainy. Ministrowie zgodzili się, że kontynuacja pomocy wojskowej dla Kijowa jest dziś zadaniem priorytetowym. Omówili również plany dalszego wsparcia i współpracy NATO z Ukrainą. Szef polskiej dyplomacji przekonywał, że porażka rosyjskiej agresji w Ukrainie jest konieczna dla przywrócenia trwałej stabilności w Europie oraz podkreślał potrzebę większej mobilizacji w dostarczaniu pomocy wojskowej. Jak dodał, przełoży się to na wzrost bezpieczeństwa wschodniej flanki. W Pradze omówiono też postępy we wzmacnianiu bezpieczeństwa Sojuszników i obrony kolektywnej NATO, konieczne w obliczu nasilających się działań Rosji wymierzonych w członków Paktu. Minister Sikorski podkreślił, że NATO musi być jak najlepiej przygotowane na zmieniającą się naturę zagrożeń ze strony Moskwy. Szef polskiej dyplomacji apelował także o wsparcie państw europejskich, które pozostają szczególnie narażone na destabilizacyjne działania Rosji.
Przed nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO, w siedzibie czeskiego Senatu odbyła się debata publiczna, w której wzięli udział minister Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský i minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Po dyskusji wystąpił z przemówieniem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Gospodarzem spotkania był przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil, współorganizatorem – stowarzyszenie Jagello 2000. Minister Sikorski wskazał, że pokój może zostać zaprowadzony na Ukrainie „w ciągu pięciu minut” – zależy to tylko od prezydenta Putina, który nakaże zakończenie walk i powrót wojsk rosyjskich za granice Ukrainy uznawane przez społeczność międzynarodową. Minister podkreślał też, że jeśli hybrydowe ataki rosyjskie będą się nasilać, konieczne będzie zaostrzenie działań przeciw Rosji. Z uznaniem wypowiedział się o czeskiej inicjatywie ograniczenia mobilności rosyjskich dyplomatów w obszarze Schengen, jako inspirującej polskie rozwiązania na szczeblu krajowym. Debata była transmitowana i relacjonowana przez czeską telewizję publiczną (ČT24) oraz media zagraniczne (m.in. Polsat, DW News). Polsko-czeskie aspekty przy okazji spotkania ministerialnego uwypuklił także wywiad z ministrem Sikorskim w kanale informacyjnym telewizji publicznej ČT24.
Wywiad z ministrem Radosławem Sikorskim w ČT24 - https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/sikorski-pro-ct-rusko-je-destruktivni-element-a-je-treba-ho-brat-vazne-349799
Fotografie: Ambasada RP; MSZ RP; MSZ RCz, Senat RCz