W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasadora RP w kraju hradeckim

20.02.2024

Wizyta Ambasadora RP w kraju hradeckim

Ambasador Mateusz Gniazdowski 20 lutego rozpoczął wizytę w kraju hradeckim od spotkania w Hradcu Králové z hetmanem (marszałkiem) kraju hradeckiego Martinem Červíčkiem. W centrum uwagi znalazły się kwestie wynikające ze strategicznego położenia kraju hradeckiego na pograniczu polsko-czeskim. Rozmawiano o infrastrukturze – przygotowaniach do budowy odcinka autostrady D11  połączonego z trasą S3 po polskiej stronie granicy, a także planach budowy kolei dużych prędkości na trasie Wrocław–Praga i lokalnych połączeniach kolejowych.

Ambasador wraz z hetmanem i przedstawicielami czeskiej Dyrekcji Dróg i Autostrad (ŘSD) odwiedził przyszły plac budowy autostrady D11 przy granicy polsko-czeskiej w Královcu. Ambasador w wypowiedzi dla czeskich i polskich mediów podkreślił, że połączenie autostradowe będzie korzystne dla biznesowych kontaktów między Dolnym Śląskiem a krajem hradeckim, dla ruchu turystycznego i skróci drogę nad polskie morze. Wyraził przekonanie, że Budimex w realizacji inwestycji wykorzysta doświadczenia zyskane w rozwoju polskiej infrastruktury. Firmy operujące na polskim rynku nauczyły się dbać o społeczność lokalną, poważnie podchodzą do aspektów środowiskowych i zmniejszają do minimum uciążliwość budowy dla lokalnej społeczności. Ambasador wyraził przekonanie, że Budimex na budowie autostrady D11 zaprezentuje nową jakość realizacji tego typu inwestycji w Czechach.

Podczas rozmów poruszono kwestie też kwestie transgranicznej współpracy samorządów. Rozmawiano o doświadczeniach kandydatury Broumova do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, wspieranej przez sąsiadujące samorządy polskie, w kontekście animowania kolejnych przedsięwzięć transgranicznych. Ambasador Gniazdowski wraz z hetmanem Červíčkiem odwiedzili też Centrum Sztuki Współczesnej EPO1 w Trutnovie, które znajduje się w zrewitalizowanej elektrowni na terenie działających zakładów przemysłowych Kasper Kovo. Jest to największa prywatna galeria w Republice Czeskiej. Rewitalizacja historycznych budynków poprzemysłowych była także tematem rozmów z przedstawicielami spółki Autostyl. Firma przywróciła do świetności budynek dawnej przędzalni, z którego zaczął korzystać także trutnowski Urząd Miasta. Rozmowy w Trutnovie poświęcone były także kwestiom  transgranicznego rynku pracy. Podczas wizyty ambasadorowi i hetmanowi towarzyszył dyrektor Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Novum Miroslav Vlasák. W trutnowskiej części wizyty wziął także udział poseł Ivan Adamec – przewodniczący Komisji ds. Gospodarki w Izbie Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej, wieloletni burmistrz Trutnova.

Ambasador Mateusz Gniazdowski w związku z rocznicą lutowych „marszów śmierci” odwiedził także cmentarz w miejscowości Choustníkovo Hradište, gdzie zapalił światło pamięci na zbiorowej mogile. W dniach 18-19 lutego 1945 niemiecka policja zamordowała tu co najmniej 145 więźniów z transportu z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Gross-Rosen (Rogoźnica). Na terenie Republiki Czeskiej znajdują się mogiły tysięcy ofiar zimowych marszów śmierci z nazistowskich obozów, zwłaszcza z obszaru Dolnego Śląska. Duża liczbę ofiar tych zbrodni stanowili obywatele RP.

Galeria w serwisie Flickr: https://www.flickr.com/photos/plinczechia/albums/72177720314946608/

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}