W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja poświęcona wspieraniu demokratycznej Białorusi

25.05.2023

24 maja odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona wspieraniu demokratycznej Białorusi i wypracowania dobrych praktyk w zakresie edukacji, kultury i białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych al. J. Ch. Szucha 23 00-580 Warszawa

24 maja w Warszawie z odbyła się konferencja pt. „Długoterminowa inwestycja w demokratyczną Białoruś: identyfikacja dobrych praktyk w zakresie w wsparcia edukacji, kultury i białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego” współorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego. Wydarzenie było okazją do trójstronnego dialogu i wymiany spostrzeżeń między przedstawicielami białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, białoruskiej opozycji demokratycznej, jak również donorów oraz przedstawicieli Polski i państw członkowskich Unii Europejskiej. Konferencja miała również za zadanie zwrócenie uwagi na trudną sytuację społeczeństwa białoruskiego i jego walki o zachowanie tożsamości narodowej w obliczu zalewu przestrzeni informacyjnej rosyjską narracją, a jednocześnie podkreślić, że Białoruś jest nadal częścią polityki Partnerstwa Wschodniego mimo decyzji reżimu o zawieszeniu jej udziału w tej polityce. W ramach konferencji odbyły się trzy okrągłe stoły poświęcone kolejno wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, edukacji i kultury.

Od 2020 roku społeczeństwo białoruskie poddawane jest coraz silniejszym represjom władz w Mińsku i ograniczeniu wolnośći słowa i zgromadzeń. Na obecną chwilę reżim Aleksandra Łukaszenki przetrzymuje ponad 1500 więźniów politycznych, a dziesiątki tysięcy białoruskich obywateli zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. W takich okolicznościach szczególnie ważne jest okazanie wsparcia dla rozwoju białoruskiej edukacji, kultury i struktur społeczeństwa obywatelskiego, które zaczęło funkcjonować de facto w politycznym podziemiu, z utrudnioną łącznością z przedstawicielami białoruskiej diaspory za granicą. W tym kontekście Partnerstwo Wschodnie, zainicjowane przez Polskę i Szwecję w 2009 roku, zachowuje swoją aktualność dzięki wyznaczeniu krajom wschodniego sąsiedztwa UE perspektywy integracji europejskiej i demokratyzacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}