W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-bośniackie konsultacje polityczne w Warszawie

31.05.2023

Rosyjska agresja na Ukrainę, proces rozszerzenia UE i odszkodowania za straty poniesione w skutek II Wojny Światowej to najważniejsze tematy rozmowy Sekretarza Stanu Arkadiusza Mularczyka z Wiceministrem Spraw Zagranicznych Bośni i Hercegowiny Josipem Brkiciem.

Sekretarza stanu Arkadiusz Mularczyk z wiceministrem SZ Bośni i Hercegowiny Josipem Brkićiem

Najważniejszym tematem konsultacji była sytuacja na Ukrainie. Obaj ministrowie zaakcentowali znaczenie solidarności i wsparcia dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. Minister Brkić podkreślił, że trudne doświadczenia wojenne obywateli Bośni i Hercegowiny przekładają się na lepsze rozumienie ofiar konfliktu i szczerą chęć udzielania pomocy humanitarnej. Mimo istniejących różnic w ocenie wojny wśród bośniackich elit politycznych, kwestia pomocy ukraińskim uchodźcom jest przedmiotem ogólnokrajowego kompromisu.

Obaj ministrowie zgodzili się też, że działania Rosji są wyzwaniem nie tylko dla Ukrainy, która bezpośrednio zmaga się z militarną agresją, ale także dla całego regionu Bałkanów Zachodnich, narażonego na liczne zagrożenia natury hybrydowej.

Wiceminister Mularczyk wskazał, że Polska, podobnie jak w przypadku Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, wspiera europejskie ambicje Bośni i Hercegowiny i innych krajów Bałkanów Zachodnich, działając aktywnie na rzecz ich członkostwa w strukturach europejskich.  Minister Brkić podziękował za dotychczasowe wsparcie naszego kraju i za udzielaną pomoc techniczną. Zaapelował przy tym o przyśpieszenie procesu integracji, zwłaszcza wobec stale rosnącego zaangażowania ze strony państw trzecich.

Tematem rozmowy była także kwestia niemieckich reparacji dla Polski w związku ze stratami wywołanymi II Wojną Światową. Wiceminister Mularczyk przedstawił swojemu rozmówcy metodologię, w oparciu o którą przygotowany został raport dotyczący tej sprawy, a także plany dalszej aktywności Polski na rzecz uzyskania odszkodowań wojennych.

Podkreślone zostały bardzo dobre relacje między krajami. Wiceminister Mularczyk zaznaczył ponadto, że ustanowienie w ubiegłym roku bezpośredniego połączenia lotniczego pomiędzy Warszawą a Sarajewem stało się impulsem do rozwoju współpracy gospodarczej. Lepsze połączenie komunikacyjne to oprócz rosnącej wymiany handlowej także intensyfikacja kontaktów o charakterze  kulturalnym, społecznym i turystycznym.

 

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

{"register":{"columns":[]}}